Artykuły

Aparthotel jako hybryda mieszkaniowo-hotelowa

Hinzugefügt: 2012-03-15

Planowanie wyjazdu wiąże się z podjęciem kilku istotnych decyzji, które potrafią zaważyć na atmosferze całego pobytu. Jedną z nich jest wybór rodzaju zakwaterowania.

Interesującą możliwością jest wynajęcie miejsca noclegowego (zazwyczaj na dłuższy okres czasu) w aparthotelu. Decydując się na tę opcję podnajmujemy mieszkanie/apartament, które zaprojektowane jest tak, aby spełniać funkcję drugiego domu. Wynajmujemy nie tylko sypialnię, ale także łazienkę, kuchnię oraz salon, czyli tzw. przestrzeń mieszkalną. Urządzony w ten sposób lokal hotelowy ma zachęcać do dłuższego pobytu, budując „swojską” atmosferę.

Analogie działania
Zasady działania obu obiektów są skonstruowane w sposób analogiczny. Budynek posiada wyznaczone przestrzenie przeznaczone na miejsca kwaterunkowe. Aby wynająć takie lokum należy dokonać wcześniejszej rezerwacji (procedura odbywa się w sposób analogiczny jak w hotelu).  Niezależnie czy spędzamy nasz urlop w malutkim pokoiku hotelowym, czy też luksusowym, obszernym apartamencie w aparthotelu, to wymeldować możemy się w każdej chwili. Nie jest tak, że jesteśmy zobowiązani umową najmu tak, jak miałoby to miejsce podczas użytkowania standardowego mieszkania.

Luksus cechą charakterystyczną Aparthoteli
Pomimo wielu podobieństw w sposobie funkcjonowania tych przestrzeni, zasadniczą różnicą jest ich cel działania. Aparthotel stara się stworzyć połączenie wygody usług hotelowych z dyskrecją domowego zacisza. Hybryda ta wymaga szczegółowego wyposażenia pomieszczeń w artykuły i urządzenia typowe dla każdego domostwa (zmywarka, pralka, zastawa stołowa) oraz użycia najwyższej jakości materiałów (drewniane podłogi, skórzane kanapy).

Ważne jest przywiązanie i swoboda
Projekt stworzony jest w taki sposób, aby można było zamieszkiwać go przez dłuższy okres czasu, nie tęskniąc za domem.  Organizacja przestrzeni ma także na celu stworzenie poczucia swobody i wolności. Inaczej sytuacja wygląda w hotelach, ponieważ tamtejsza przestrzeń w zamierzeniu służy za sypialnie (w przypadkach hoteli luksusowych także jest miejscem relaksu).

Sytuacja w Polsce
Wynajęcie mieszkania w aparthotelu staje się zjawiskiem coraz popularniejszym, także w Polsce możemy znaleźć miejsca, gdzie mamy możliwość wynajęcia tego typu lokalu (np. nad morzem). W naszym kraju nie jest to (jak na razie) popularny rodzaj kwaterunku. Biuletyny informacyjne proponują często zakwaterowanie w ekskluzywnym apartamencie nieposiadającym kuchni, czy też bogatego wyposażenia w sprzęty użytkowe.

(bp)