Artykuły

Atrakcje turystyczne Brodnicy - co warto zwiedzić?

Brodnica okazuje się miejscem atrakcyjnym turystycznie dla ludzi o różnych potrzebach.

W tym malowniczym mieście znajdzie coś dla siebie zarówno pasjonat historii, amator przyrody, a także fan aktywnego wypoczynku. Planując urlop na pojezierzu brodnickim trzeba dobrze zastanowić się jak wykorzystać wolny czas, by jak najpełniej spożytkować każdą chwilę.

Turysta zafascynowany historią
Ten typ urlopowicza z pewnością nie będzie się nudził spacerując po Brodnicy, ponieważ do odwiedzenia jest kościół św. Katarzyny. Z surowością jego gotyckich murów kontrastuje misterny, filigranowy, ornamentowany szczyt, najpiękniejszy na całym Pomorzu. Koniecznie trzeba zobaczyć zamek krzyżacki (w sezonie otwarty 9-17; poza sezonem 8-15 poniedziałki - nieczynny) i jego odrestaurowane piwnice, których strzeliste łuki zachwycają nie tylko znawców architektury (wejście do muzeum 2 zł, wieża 2 zł). Warto odwiedzić także pozostałe zabytki m.in. Bramę Chełmińską, Wieżę Mazowsza, czy Pałac Anny Wazówny.

Przeniesienie w czasie
Jeśli odwiedzimy miasto w lipcu możemy uczestniczyć w festynie historyczno-archeologicznym („Medievalia”), na którym będziemy mogli zobaczyć nie tylko inscenizacje rycerskie, ale także pokazy tańców dawnych.

Amator spędzania czasu na łonie przyrody
Turysta, który potrafi docenić piękno otaczającego nas świata będzie zachwycony krasą Pojezierza Brodnickiego. Wystarczy tylko wspomnieć, że teren ten jest bogaty w lasy oraz jeziora (ponad 100 akwenów). Uroki te możemy podziwiać korzystając z jednego ze szlaków pieszych podróży. Ciekawą propozycją jest trasa ze Słubic do Ogrodnik (część europejskiego szlaku E11 z Holandii na Litwę) oznakowana kolorem czerwonym lub szlak św. Jakuba (z Olsztyna do Torunia) zaznaczany charakterystyczną muszelką (cała trasa prowadzi do Hiszpanii).

Park Chopina
Zaczerpnąć świeżego powietrza możemy jednak nie tylko poza miastem. Integralną częścią jego przestrzeni miejskiej jest park Chopina, zajmujący 2h powierzchni. Podczas spacerów możemy podziwiać nie tylko liczne gatunki krzewów i drzew, ale także zachwycać się okazami pomnikowymi.

Jak spędzić czas wolny w Brodnicy, będąc zwolennikiem aktywnego wypoczynku?

- Sporty wodne
Urlopowicz lubiący sporty wodne może wykorzystać jeden ze szlaków wodnych Drwęcy, pływając kajakiem. Dodatkowe możliwości stwarza Jezioro Niskie Brodno, na którym można żeglować zarówno optymistkami jak i małymi jachtami. W pobliżu jeziora bez problemu wypożyczmy rowery wodne, czy też łódki wiosłowe, które uprzyjemnią i urozmaicą nam pobyt.

- Jazda rowerem
W obrębie miasta funkcjonują także wypożyczalnie rowerów, na których możemy zwiedzać okolice. Dla wytrwałych i wprawionych rowerzystów ciekawą propozycją jest 50 km trasa prowadząca przez Brodnicki Park Krajobrazowy. Osoby o słabszej kondycji fizycznej także znajdą coś dla siebie.

oprac. Beata Pawlicka, fot. wikipdedia