Artykuły

Atrakcje turystyczne Kazimierza Dolnego

Kazimierz Dolny to malownicza miejscowość położona w dolinie na prawym brzegu Wisły. Znajduje się niemal na samym styku województw – lubelskiego i mazowieckiego.

W sezonie letnim jego rynek wypełnia się po brzegi turystami nie tylko z Polski, ale i z innych zakątków Europy czy świata. Możliwość porozumienia się w języku angielskim w lokalach czy punktach obsługi turystów stanowi tu już niemal normę. Właściciele pensjonatów i pokojów gościnnych także przygotowani są na powitanie zagranicznego gościa.

Co warto zwiedzić w Kazimierzu
Atrakcji dostępnych dla zwiedzającego jest w Kazimierzu nad Wisłą pod dostatkiem. Można je podzielić na trzy grupy – zabytki, wydarzenia i symbole. Do tych ostatnich należy obecność na rynku - zwykle w okolicach zabytkowej studni - kazimierskich Cyganek, na których temat odwiedzającym zdarza się toczyć żywe dyskusje. Również wypiekany od lat przez lokalnych piekarzy kogut jest smacznym symbolem i niebanalną pamiątką z tego miasta.

Na liście obiektów które „obowiązkowo” należy zobaczyć odwiedzając miasto, znajdą się – Kościół Farny położony na stoku wzgórza zamkowego, oraz kościół i klasztor oo. Reformatów do którego wejścia prowadzą 60-stopniowe schody. Warto też zwrócić uwagę na znajdujące się przy rynku kamienice zdobione płaskorzeźbami. Na ich ścianach odnajdziemy podobizny postaci historycznych (głównie świętych – Krzysztofa, Mikołaja czy Tomasza) i bohaterów legend.

Ruiny zamku ufundowanego przez króla Kazimierza Wielkiego dojrzymy idąc w górę ulicą Zamkową. Następnie naszym oczom ukaże się 20-metrowa wieża, z której szczytu rozciąga się piękny widok na okolicę.

Jednak by móc w pełni podziwiać panoramę miasta, musimy wspiąć się na Górę Trzech Krzyży. Trafimy tam robiąc zwrot w prawo od ulicy Zamkowej. Przy dobrej pogodzie miejsce to jest wymarzonym punktem widokowym dla osób lubiących fotografować.

Rozrywka w Kazimierzu Dolnym
To nadwiślańskie miasteczko nie jest jedynie zagłębiem perełek architektury. Co roku odbywają się w tutaj festiwale, z których najpopularniejszym obecnie jest Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” organizowany zwykle na przełomie lipca i sierpnia. Pozostałe wydarzenia cykliczne to m.in. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, Dni Wisły, Majowy Festiwal Muzyczny, czy Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej – ten ostatni wiąże się z żydowską przeszłością Kazimierza, sięgającą nawet XIV wieku.

Stałą rozrywkę zapewniają turystom „Folwarczne Piwnice” udostępniając tory do kręgli, bilard, a nawet seanse filmowe – głównie w weekendy. Dla rodzin istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji miejsc.

Podsumowując nasz pobyt wybierzmy się do jednej z wielu gustownie urządzonych restauracji, skierujmy się do herbaciarni, bądź na lody. W sprzyjającą pogodę, długi spacer którymś z okolicznych wąwozów lub chociażby wzdłuż brzegu rzeki pozwoli nam poczuć jeszcze głębiej piękno Małopolskiego Przełomu Wisły.

oprac. i fot. Dorota Cholewa