Artykuły

Atrakcje turystyczne Łodzi

Pochodzenie nazwy tego miasta nie jest jednoznaczne. Według niektórych źródeł nazwa Łódź wywodzi się od miejsca, w którym schronił się przed deszczem założyciel osady - czyli od wywróconej do góry dnem łódki.

Inne legendy wskazują raczej na związek nazwy z herbem rodzinnym opisanego w gawędzie W. Dłużniewskiego Pawła Kubowicza, który w XVI w założył miasto.

Łódź przez lata przechodziła liczne przemiany, od zawsze skupiając różne nacje. Miejsca pracy oraz możliwości zamieszkania poszukiwali tutaj osadnicy pochodzący m.in. z Niemiec, Czech i Saksonii. Nasilony rozwój aglomeracji miał miejsce na początku XIXw., wtedy to Łódź klasyfikowana była już jako miasto fabryczne.

Wzdłuż ulicy Piotrkowskiej
Spacer tą słynną nie tylko na cały kraj, ale również Europę ulicą jest niezmienną atrakcją zarówno dla przyjezdnych jak i dla samych mieszkańców. Przechadzając się najdłuższą europejską ulicą handlową napotkamy atrakcje takie jak Park Miniatur, Gabinet Figur Woskowych, Pomnik Łodzianin Przełomu Tysiąclecia oraz wiele innych. Chętni mogą przejechać się Rikszą lub turystycznym tramwajem.

Manufaktura
Obecnie jest to największe centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe w Polsce, dawniej kompleks, w którym znajdowały się tkalnie, przędzalnia, farbiarnia, oddział naprawy i budowy maszyn, gazownia i inne zakłady, oraz budynki mieszkalne dla robotników.

Współcześnie w Manufakturze można spędzić nawet cały dzień - robiąc zakupy, oglądając kinowe seanse, odwiedzając oddział Muzeum sztuki lub jedną z 60 restauracji i kawiarni.  Warto wiedzieć, że w skład kompleksu wchodzi także czterogwiazdkowy hotel andel""s udostępniający 200 pokoi.

Manufakturę niewątpliwie warto odwiedzić. Została ona wielokrotnie nagrodzona, otrzymując międzynarodowe wyróżnienia. Jednym z nich jest np. ULI Global Awards 2007.

Muzea w Łodzi
Tym, co zainteresuje zarówno najmłodszych, jak i niektórych rodziców jest Muzeum Bajki przy Fundacji Filmowej SE-MA-FOR. Powstawały tutaj takie wieczorynki jak Miś Uszatek, Pingwin Pik-Pok i Miś Colargol. Sama wytwórnia istnieje już od ponad połowy wieku – SE-MA-FOR powstał bowiem w 1947 roku. Muzeum odwiedzić można kierując się wejściem od ul. Tuwima. Dorosłych decydujących się na odwiedzenie muzeum z pewnością zainteresuje fakt, że powstawały tutaj również nagradzane Oscarami produkcje filmowe (np. Tango Z. Rybczyńskiego). Będąc na miejscu warto urozmaicić zwiedzanie o seans na sali kinowej.

Kolejne muzeum, którego nie sposób pominąć to znajdujące się przy Placu Zwycięstwa Muzeum Kinematografii, którego siedzibą jest XIX wieczny pałacyk Karola Scheiblera - jednego z największych łódzkich przemysłowców, zwanego też z racji swojej fortuny „królem bawełny”. W muzeum znajdują się boazerie, meble, sztukaterie oraz dekoracje, które oglądać mogliśmy w kilkudziesięciu polskich filmach, m.in. w „Ziemi Obiecanej” Andrzeja Wajdy.

Poza muzeami ściśle związanymi z kinematografią, warto odwiedzić pozostałe charakterystyczne dla Łodzi oddziały muzealne – są wśród nich Muzeum Fabryki, Muzeum Sztuki, Muzeum Włókiennictwa i wiele innych.

oprac. Dorota Cholewa, fot. Ławeczka Tuwima (wikipedia)