Artykuły

Atrakcje turystyczne Pomorza Gdańskiego

Pomorze Gdańskie to jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów naszego kraju.

Przyjeżdżając nad morze warto zobaczyć coś więcej, niż kawałek wybrzeża. Jakie są atrakcje turystyczne Pomorza Gdańskiego?

Pomorze Gdańskie to historyczna kraina obejmująca wschodnią część województwa pomorskiego z Trójmiastem na czele oraz północno-zachodnią część województwa kujawsko-pomorskiego. Jest to więc niezwykle atrakcyjny region: od wybrzeża Morza Bałtyckiego z Mierzeją Helską i Gdańskiem po niezwykle malownicze Kaszuby. Które z niezliczonych atrakcji Pomorza Gdańskiego trzeba zobaczyć?

Mierzeja Helska to 35 km bajecznych plaż, morza i… tłumy turystów. Jednak by móc powiedzieć, że było się nad Bałtykiem, po prostu trzeba odwiedzić to miejsce. Półwysep w najwęższym miejscu ma niewiele ponad 100 metrów szerokości, mieści się tu tylko szosa, linia kolejowa, wąski pas sosnowego lasu i plaża. Wzdłuż mierzei ulokowane są oblegane kąpieliska ze słynącymi z plaż naturystów z Chałupami na czele. Największą atrakcją jest oczywiście sam Hel z fokarium oraz Muzeum Obrony Wybrzeża.

Kaszuby to zdaniem niektórych Polska w pigułce. Największy atut regionu to zachwycające krajobrazy, pełne wzgórz, dolin, jezior i borów sosnowych. Aby poznać historię tych ziem trzeba odwiedzić skansen we Wdzydzach Kiszewskich, pierwsze muzeum na wolnym powietrzu w naszym kraju, gdzie znajduje się kilkadziesiąt budynków przybliżających życie kaszubskiej wsi. Skansen w Szymbarku jest raczej nietuzinkowy. Znajduje się tu muzeum ciesielstwa z najdłuższą na świecie deską i… dom do góry nogami. Ważnymi dla Kaszub miastami są Kartuzy z XIV-wieczną kolegiatą, Wejherowo z kalwarią nazywaną niekiedy Kaszubską Jerozolimą, czy Kościerzyna z zabytkową parowozownią.

Pomorskie zamki to przede wszystkim monumentalny Malbork, jedna z największych zachowanych gotyckich twierdz, niegdysiejsza stolica zakonnego państwa krzyżackiego. Warownia składa się z podzamcza oraz zamków średniego i wysokiego. Choć zamek uległ dużym uszkodzeniom podczas drugiej wojny światowej, dzięki rekonstrukcjom jego stan niewiele odbiega od czasów świetności. Po zamkowych zakamarkach, komnatach, podziemiach i umocnieniach turystów oprowadzają przewodnicy. Nieco mniejszą warownią jest zamek w Gniewie, jednak dzięki strzelistej, imponującej bryle, wciąż robi wrażenie. Zdewastowane niegdyś wnętrza są dziś odnawiane, a chętni mogą spędzić w zamkowych komnatach noc. Będąc na Kaszubach warto też zwiedzić malownicze, niewielkie zameczki w Rzucewie czy Krokowej.

Słowiński Park Narodowy słynie przede wszystkim z ruchomych wydm. Pustynny krajobraz okolicy jest unikatem w naszym kraju, porównać go można chyba tylko do księżycowych bezkresów. Ruchome piaski zajmują ponad 500 ha, a jeszcze kilkaset lat temu na miejscu Wydmy Czołpińskiej znajdowała się wieś. Okolicę urozmaicają pełne ptaków jeziora przybrzeżne – Łebsko i Gardno. Pobliska Łeba to popularna miejscowość wypoczynkowa ze świetnym kąpieliskiem. Choć nie ma tu raczej zabytków (fascynacji militariów powinni odwiedzić Rąbkę – poligon rakietowy z drugiej wojny światowej), dla turystów przygotowano dwa lunaparki i… największy w Polsce park dinozaurów.

oprac. Krzysztof Lepczyński