Artykuły

Atrakcje turystyczne Ustki

Ustka to nie tylko szeroka piaszczysta plaża i malownicze wybrzeże.

To również miejscowość z bogatą historią, której warto przyjrzeć się bliżej przy okazji wypoczynku w tym rejonie. Najlepszym sposobem, aby poznać bliżej charakter nadmorskiej miejscowości i dostrzec jej niepowtarzalny urok, będzie spacer po miejscowej promenadzie.

Początki usteckiej promenady sięgają końca XIX wieku i właściwie od tamtej pory nie ma chwili w ciągu letniego dnia, żeby nie roiła się ona od przechodniów. Spacerują nią nie tylko polscy wczasowicze, lecz także liczni turyści z zagranicy. Nic dziwnego – Ustka ma w sobie więcej wdzięku, niż niejeden z zagranicznych kurortów. W otoczeniu pasażu możemy podziwiać liczne zabytki secesyjnej architektury, plażę, widoczne z oddali stocznię oraz port, odwiedzić okoliczne sklepiki z pamiątkami lub spróbować smażonej ryby w jednej z przytulnych usteckich knajp.

Będąc w pobliżu wejścia na molo, przy ul. Limanowskiego, warto odwiedzić latarnię morską, zbudowaną w 1892 roku, z której wieży rozciąga się malowniczy widok na wybrzeże. Przy tej okazji świetnym miejscem na chwilę odpoczynku przy herbacie będzie mieszczący się tuż obok City Bar, z charakterystycznym wystrojem i oryginalną, zabytkową fasadą. Przy prostopadłej ulicy Beniowskiego znajdują się słynne Usteckie Łazienki, czyli dzisiejszy Zakład Przyrodoleczniczy.

Niedaleko mieszczą się również trzy najciekawsze muzea: Muzeum Ziemi Usteckiej, gdzie możemy obejrzeć liczne eksponaty z XIX i XX wieku, Muzeum Piekarnictwa Eugeniusza Brzóski oraz Muzeum Mineralogiczne, gdzie znajdziemy m.in. największy kryształ górski w Polsce. W leżącym nieopodal promenady parku możemy zobaczyć także pomnik Fryderyka Chopina wykonany przez Ludwikę Nitschową.

Najstarszą i jedną z najciekawszych części Ustki znajdziemy pomiędzy ulicami Marynarki Polskiej oraz Kosynierów. W tym miejscu mieszczą się liczne pozostałości starej osady rybackiej, która niegdyś się tu znajdowała. Jej znakiem charakterystycznym są chaty szachulcowe – otynkowane na biało, poprzecinane kratą ciemnych belek.

W miejscu, gdzie główna ulica – Marynarki Polskiej – biegnie w stronę portu, znajduje się tzw. Zaułek Kapitański (skwer Jana Pawła). Tutejsze kamienice, niegdyś zamieszkiwane wyłącznie przez kapitanów, liczą sobie około dwustu lat. Od XIV do końca XIX wieku znajdował się tu również niewielki kościół imienia Jana Chrzciciela i Świętego Mikołaja. Dziś pozostał po nim jedynie pamiątkowy kamień młyński, który ulokowano na środku placu otoczonego lipami. W 1882 roku został on zastąpiony nową, większą świątynią, pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela. Znajduje się ona w centrum, przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, i można powiedzieć, że to z niej wziął początek dzisiejszy plan zagospodarowania przestrzennego całego miasta. Kościół ten, zbudowany z czerwonej cegły z charakterystycznym ostrołukowym portalem, jest ciekawą reprezentacją sakralnej architektury gotyckiej. Na jego terenie, oprócz licznych pozostałości po dawnym kościółku, możemy zobaczyć m.in. zabytkowe organy oraz pamiątkowy krucyfiks.

Gdy kierujemy się w stronę portu, warto zwrócić uwagę na stare XIX-wieczne magazyny, znajdujące się po jego wschodniej stronie, przy ul. Zaruskiego. W jednym z nich mieści się Bałtycka Galeria Sztuki, gdzie można obejrzeć prace polskich i zagranicznych artystów współczesnych. Po stronie zachodniej natomiast stoją dawne spichlerze spirytusowe. W tym miejscu warto wspomnieć, że ustecki port stanowił niegdyś bardzo punkt na drodze importu polskich wódek. Niedaleko znajdują się również słynne Czerwone Szopy, czyli budynek, który kiedyś stanowił główną bazę usteckich ratowników.

Nie tylko w obrębie promenady, ale tak naprawdę na całym terenie Ustki można znaleźć wiele zabytkowych kamienic zaprojektowanych w stylu secesyjnym. W większości są to pamiątki po uzdrowisku II Rzeszy Niemieckiej, które Ustka kiedyś stanowiła. Jest tu również wiele budowli – m.in. stare kaszubskie chaty rybackie – które pamiętają jeszcze wczesny wiek XIX.

oprac. Paulina Matuszewska, fot. wikipedia