Artykuły

Atrakcje turystyczne Złotowa cz.1

Położone malowniczo w sąsiedztwie aż pięciu jezior na obszarze historycznej Krajny – krainy rozciągającej się między północną Wielkopolską a Kaszubami, może pochwalić się niezwykle bogatą historią oraz  licznymi atrakcjami turystycznymi.

Między jeziorami...

Złotów położony jest w granicach Pojezierza Południowopomorskiego, a dokładniej na Pojezierzu Krajeńskim. Przepiękny naturalny krajobraz obfitujący w rynny pojezierne, równiny oraz wzniesienia, w tym jedno z wyższych w okolicy Złotowa (Góra Brzuchowa 207,8 m n.p.m), oraz unikalna przyroda chronione są tu przez jeden z największych obszarów chronionego krajobrazu - Krajeński Park Krajobrazowy.

Również w granicach miasta odwiedzający mogą wybierać spośród wielu możliwości uprawiania turystyki, bowiem na obszarze Złotowa znajduje się aż pięć jezior: Jezioro Złotowskie znane również jako Jezioro Miejskie z nadbrzeżną promenadą; położone w zachodniej części miasta Jezioro Zaleskie, które dzięki swojej wielkości zapewnia warunki do uprawiania wszelkich sportów wodnych; obecnie oczyszczane i przygotowywane pod infrastrukturę turystyczną Jezioro Baba; Jeziora Burmistrzowskie i Proboszczowskie z unikalną roślinnością nadwodną.

Z wielką architekturą w tle...

Między jeziorami Zaleskim i Miejskim znajduje się Park Zwierzyniec – kompleks leśny będący pozostałością dawnej puszczy, gdzie do dziś można podziwiać ponad stuletni drzewostan oraz starsze drzewa będące pomnikami przyrody. Park został zaprojektowany dla rodu Hohenzollernów jako tereny zielone towarzyszące pałacowi (wcześniej rezydencja należała do rodu Działyńskich). Głównym architektem parku w Zwierzyńcu był słynny w Prusach  Peter Joseph Lenné (Park Pałacowy w Sanssouci w Poczdamie, Ogrody Tiergarten w Berlinie, Park Zdrojowy w Świnoujściu), który w 1822 stworzył założenie parkowe z tzw. „ośmiornicą”, a więc promieniście rozchodzącymi się alejami. Obecnie na terenie kompleksu leśnego znajduje się Ośrodek Edukacji Leśnej i Ekologicznej „Zwierzyniec” oraz zagroda dla zwierząt, gdzie w warunkach zbliżonych do naturalnych żyją dziki, daniele, muflony, a w wolierach trzymane są różne gatunki ptaków. Obok ośrodka działa także stacja meteorologiczna oraz arboretum.

Dwa wzgórza

W Złotowie znajdują się na dwa naturalne wzniesienia. Jednym z nich jest Góra Żydowska, gdzie w okresie od XVI wieku do początków II wojny światowej znajdował się kirkut gminy żydowskiej w Złotowie. Obecnie po miejscu pochówku wyznawców judaizmu pozostała niewielka piramidka (lapidarium) wzniesiona z resztek macew.

Na południe od centrum miasta wznosi się Góra Wilhelma, które stanowi typową formację polodowcową dla terenów pojeziernych, jakim jest oz. Niegdyś stała tu Wieża Bismarcka – symbol niemieckiej dumy narodowej, które powstawały w wielu miejscach i miały zwykle zbliżony wygląd. Obecnie wzniesienie jest mocno przekształcone przez działania człowieka – kopalnię żwiru i linię kolejową.

Jak widać poszukiwacze natury znajdą coś dla siebie niekoniecznie z dala od cywilizacji. Złotów obfituje w możliwości uprawiania zarówno turystyki pieszej, krajoznawczej jak i kwalifikowanej, szczególnie związanej ze sportami wodnymi jak żeglarstwo czy kajakarstwo.

oprac. Joanna Terka, fot. Pałac Działyńskich Złotów (wikimedia commons)