Artykuły

Barlinek dla aktywnych

Hinzugefügt: 2012-07-16

W południowej części województwa zachodniopomorskiego, na skraju rozległej puszczy, wśród licznych lasów i jezior położony jest Barlinek – miasto o niezwykłej historii, posiadające wspaniałe walory przyrodnicze, stwarzające wiele możliwości aktywnego wypoczynku.

Dla amatorów wodnych atrakcji

Jezioro Barlineckie, które zachodni brzeg przylega bezpośrednio do miasta, jest największym, a także uznawanym za najpiękniejszy akwen gminy Barlinek. Swoją atrakcyjność zawdzięcza urozmaiconej linii brzegowej, czterem wyspom, a także licznym zatokom i półwyspom otoczonym stromymi zboczami wzgórz.

W miejscowym klubie żeglarskim istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego, a także wzięcia udziału w rejsie Wodną Ścieżką Przyrodniczą po Jeziorze Barlineckim. Turyści z wodnego punktu widzenia mogą podziwiać atrakcje tego miasta, a także poznać wschodni brzeg jeziora przebiegający wzdłuż granicy Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego.

Zwiedzaj aktywnie!

Barlinek to również liczne piesze i rowerowe szlaki turystyczne. Jedną z najsłynniejszych tras jest Szlak Emanuela Laskera, szachowego mistrza świata. Obejmuje on najważniejsze zabytki Barlinka takie jak Rynek Staromiejski, Kościół Gotycki, fragmenty murów obronnych, Pałacyk Cebulowy, Muzeum Regionalne i punkt widokowy na miasto i jezioro zwany Golgotą.

Ponadto turyści mogą zdecydować się na wycieczkę Błękitną Trasą Legend lub odkrywanie Puszczy Barlineckiej na trasach o różnych poziomach trudności. Preferujący aktywny wypoczynek mogą zwiedzić nie tylko Barlinek, ale również okoliczne wsie i miasteczka na dwóch kółkach podążając wyznaczonymi szlakami rowerowymi.

Namiastka Skandynawii

Barlinek to również doskonałe miejsce dla miłośników energicznego marszu z kijkami. Właśnie to niewielkie miasto zyskało miano Europejskiej Stolicy Nordic Walking. Jego okolice stwarzają idealne warunki do uprawiania tej formy aktywności na trasach o bardzo wysokiej jakości przystosowanych do możliwości turystów w każdym wieku.

We współpracy z Polską Federacją Nordic Walking w Barlinku powstało Centrum Nordic Walking, stanowiące niewątpliwą atrakcję o zasięgu międzynarodowym. To pierwszy w kraju pełny pakiet oferty dla zainteresowanych aktywnymi formami spędzania wolnego czasu. Na Centrum składa się 54 km oznakowanych szlaków przebiegających w większości przez malownicze tereny Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego.

Kulturalny punkt widzenia

Centrum życia kulturalnego miasta jest Barlinecki Ośrodek Kultury. Każdego dnia mogą się tu spotkać miłośnicy literatury, twórcy i pasjonaci sztuki, muzyki, poezji i tańca. Tworzy go Teatr Poezji, Chór Halka, Pracownia Ceramiki, a także zespoły i grupy taneczne. Ponadto Barlinecki Ośrodek Kultury jest organizatorem cyklicznych imprez ogólnopolskich i międzynarodowych. Kalendarzy wydarzeń tworzy przede wszystkim Lato Teatralne, a także widowiska, prezentacje i plenery artystyczne.

Barlinek to miasto o niezwykłej historii, którą skrywają pozostałości murów obronnych, a także zabytkowe budynki. Współczesność nie zatarła jej śladów, a nowoczesność współistnieje w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. wikipedia