Artykuły

Borne Sulinowo – nie tylko dla miłośników militariów

W centralnej części Pojezierza Drawskiego, w otoczeniu kompleksu leśnego, nad południowym brzegiem Jeziora Pile położona jest miejscowość, o której oficjalnie nie mówiło się aż do 1992 roku.

Nieistniejące miasto

Dzisiejsze Borne Sulinowo w latach 30. XX wieku było garnizonem wojskowym. W 1945 roku przejęła go Armia Czerwona, a jej wojska, później już rosyjskie, stacjonowały tam aż do października 1992 roku. Przez ten czas miejscowość była wyłączona spod administracji polskiej. Niespełna rok później miało miejsce uroczyste otwarcie miasta, a 30 września 1993 roku Borne Sulinowo otrzymało prawa miejskie.

Z dala od miejskiego zgiełku

Borne Sulinowo ze względu na niezwykłą i bogatą historię samo w sobie stanowi niecodzienną atrakcję. Niewątpliwym atutem tego miejsca jest usytuowanie w centrum tysięcy hektarów kompleksu leśnego, nad czystymi i wyjątkowo zasobnymi zbiornikami wodnymi w otoczeniu zróżnicowanego krajobrazu. Ponadto niski wskaźnik uprzemysłowienia i brak intensywnej działalności rolniczej sprawia, że gmina jest jednym z najmniej zanieczyszczonych regionów Polski, co sprzyja efektywnemu wypoczynkowi na łonie natury.

Walory przyrodnicze Bornego Sulinowa to przede wszystkim 55 jezior, z których największym jest jezioro Pile o powierzchni 1000 ha. Lasy zajmują ponad 50% powierzchni gminy, a w południowej części rozległego kompleksu znajdują się unikalne na skalę europejską Wrzosowiska Kłomińskie. Najcenniejsze zasoby przyrodnicze tego obszaru zostały objęte ochroną prawną.

Do dyspozycji turystów oddano przystań, wypożyczalnię sprzętu wodnego, a także wypożyczalnie rowerów, stwarzając możliwość bezpośredniego obcowania z przyrodą w aktywny sposób. Infrastrukturę sportowo-rekreacyjną tworzą również ośrodki jazdy konnej, stadion miejski, hala sportowa oraz park linowy. Przygotowane trasy rowerowe, piesze i konne, a także Szlak Wodny Rzeki Piławy z pewnością ułatwią poznawanie Bornego Sulinowa i okolic. Słodkiemu lenistwu można oddawać się na plażach zlokalizowanych wokół jeziora.

Historia w atrakcyjnej odsłonie

Duże znaczenie dla Bornego Sulinowa mają dzieła stworzone przez człowieka, które z założenia nie miały przyciągać turystów, jednak z biegiem czasu stały się niezwykłymi atrakcjami tworzącymi tożsamość tego miejsca. Wśród najważniejszych obiektów wymienia się Dom Oficera, ruiny Willi Guderiana, Cmentarz Wojskowy, tamę na rzece Piława oraz fortyfikacje Wału Pomorskiego.

Oczywiście powstały tu też miejsca zaprojektowane jako wabiki na odwiedzających, jednak swoją wyjątkowość zawdzięczają odniesieniu do bardzo bogatej historii miasta. Główną atrakcją Bornego Sulinowa jest Tankodrom czyli teren, na którym cyklicznie odbywa się Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych.

Każdego roku w zlocie bierze udział kilka tysięcy zarejestrowanych uczestników, kilkaset pojazdów militarnych i cywilnych, a impreza ściąga do Bornego Sulinowa nawet 30 tysięcy turystów. W programie wydarzenia znajdują się przede wszystkim pokazy możliwości ciężkiego sprzętu wojskowego, możliwość przejażdżki po tankodromie, a niecodzienne pamiątki można nabyć na stoiskach targowych z militariami.

Mimo stosunkowo krótkiej historii Borne Sulinowo jest w stanie zaoferować potencjalnym turystom coraz więcej. Dużą część miasta w dalszym ciągu zajmuje obszar zdewastowany, jednak miejscowe ośrodki wykorzystują go do organizacji biesiad w klimacie PRL. Ponadto bez wątpienia są to miejsca, których nie zobaczy się w innym mieście.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. Dom oficera (wikipedia)