Artykuły

Co warto zobaczyć na Pomorzu?

Pomorze to ogromna kraina obejmująca całe polskie wybrzeże i spory pas w głębi lądu.

Od Szczecina po Trójmiasto, od przylądka na Rozewiu aż po Bory Tucholskie i Toruń. Na wszystkie pomorskie atrakcje urlopu nie starczy. Co więc warto zwiedzić na Pomorzu?

Trzy pomorskie stolice
Pomorze dzieli się na przeróżne sposoby, ale w uproszczeniu można wyróżnić część zachodnią, środkową i wschodnią, zwaną Pomorzem Gdańskim. I to właśnie Trójmiasto można z czystym sumieniem uznać za stolicę całego regionu. Gdańsk ze średniowiecznym Starym Miastem, Żurawiem i Westerplatte, Gdynia z oceanarium czy sopockie molo to punkty obowiązkowe każdego wypadku na północ Polski. Warto zwiedzić też główne ośrodki pozostałych regionów. Szczecin nazywany jest miastem ogrodów i Paryżem wschodu, a niewielki Słupsk pełen jest gotyckich zabytków. Grzech też zapomnieć o słynnych Międzyzdrojach, wyspiarskim Świnoujściu, uzdrowiskowym Kołobrzegu, Łebie czy Ustce.

Pomorskie zamki
Cały region usiany jest zamkami, większość z nich to średniowieczne warownie zbudowane przez zakon krzyżacki. Najokazalszy jest oczywiście Malbork, wpisana na listę UNESCO stolica zakonnego państwa. Prócz tego jednak warto zwiedzić pozostałe zamki, które choć ustępują Malborkowi rozmiarami, to z pewnością nie klimatem. Na turystów czekają Gniew, Bytów, Kwidzyn, Lębork, Sztum czy Tłuchowo. Mniejsze zamki to np. kaszubskie Krokowa i Rzucewo.

Pomorska Holandia
Pomorze to ogromna różnorodność kultur i krajobrazów. Żuławy to bezkresne, słynące ze swej żyzności pola poprzecinane kanałami i przerzuconymi nad nimi urokliwymi mostkami, usiane starymi, drewnianymi wiatrakami i charakterystycznymi wiejskimi domami z podcieniami. Region można zwiedzać z pokładu Żuławskiej Kolei Dojazdowej, a jedną z większych atrakcji jest obecnie park kulturowy w Pruszczu Gdańskim, czyli skansen przenoszący w czasy wczesnego średniowiecza. Podobny obiekt znajduje się zresztą po drugiej stronie polskiego wybrzeża. Woliński skansen jest słynny wśród miłośników wikingów i średniowiecznych wojów.

Kaszubi i Kociewiacy
Tereny na południowy zachód od Gdańska często nazywane są Szwajcarią Kaszubską. Nazwa pochodzi od zapierających dech w piersiach krajobrazów, pełnych jezior, rzek, wzgórz i dolin otulonych płaszczem sosnowych borów. W regionie swą kulturę krzewią Kaszubi, a podpatrywać ją najlepiej w Kartuzach, Kościerzynie lub jednym z największych w Europie skansenów we Wdzydzach Kiszewskich. Tereny na południe od Kaszub, na skraju Borów Tucholskich, zamieszkują Kociewiacy, kolejka folklorystyczna perełka.

Piaszczyste plaże i urwiste klify
Jednak Pomorze to przede wszystkim Bałtyk. Swą potęgę ukazuje za pomocą ruin pochłoniętego przez morski żywioł kościoła w Trzęsaczu czy klifów na Wybrzeżu Trzebiatowskim i w Wolińskim Parku Narodowym. Piękno natomiast manifestuje szerokimi plażami Świnoujścia i ogromnymi, ruchomymi wydmami w Słowińskim Parku Narodowym. Rzesze turystów co roku przybywają do ośrodków turystycznych na Półwyspie Helskim czy nieco spokojniejszych kąpielisk na środkowym pobrzeżu. Choć Bałtyk może odstraszać lodowatą wodą, tak piaszczystych plaż próżno szukać gdzie indziej w Europie.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia