Artykuły

Co warto zobaczyć w Kamieniu Pomorskim?

Nieopodal wyspy Wolin, nad rzeką Dziwną leży Kamień Pomorski - jedna z nadbałtyckich średniowiecznych perełek.

Jadąc do Świnoujścia czy Międzyzdrojów warto zahaczyć o tę urokliwą miejscowość. Co warto zwiedzić w Kamieniu Pomorskim?

Gotyk nad Bałtykiem
W Kamieniu do dziś zachował się średniowieczny układ przestrzenny. Miasto znajduje się na szlaku zabytków sztuki romańskiej, a tutejszy zespół katedralny posiada status pomnika historii. Centralnym punktem zabytkowego kompleksu jest romańsko-gotycka konkatedra św. Jana Chrzciciela. Jest to historyczna katedra średniowiecznej diecezji pomorskiej i nekropolia książąt z dynastii Grafitów.

Chlubą bazyliki są ogromne, barokowe organy, znajduje się tu również ołtarz ze zburzonego przez cofający się klif kościoła św. Mikołaja w Trzęsaczu. W świątyni działają dwie placówki muzealne: skarbiec katedralny oraz Muzeum Historyczne Ziemi Kamieńskiej w kapitularzu. Prócz konkatedry, do zabytkowego kompleksu należą późnogotycki pałac biskupi, zabudowania plebanii, kanonie (domy mieszkalne), kilka gmachów użyteczności publicznej i pozostałości murów opasających osiedla katedralne.

Kamienie w Kamieniu
Jednak katedralny zespół to nie wszystkie kamieńskie zabytki. W centrum otoczonego średniowiecznymi kamieniczkami rynku znajduje się gotycki ratusz, nieznacznie przebudowany w renesansowym stylu. Wokół historycznego starego miasta zachowały się fragmenty murów miejskich i umocnień.

W gotyckich Bramie Wolińskiej i Wieży Piastowskiej znajduje się obecnie siedziba Muzeum Kamieni. W placówce można obejrzeć bogatą ekspozycję minerałów i skamieniałości oraz wystawę dinozaurów. Na basztach zlokalizowano dwa punkty widokowe. W mieście znajduje się również barokowy kościół Wniebowzięcia NMP, wielokrotnie przebudowywany ze stylu gotyckiego.

Kamieńskie cmentarzyska
Na wzgórzu Żalnik znajduje się kościół św. Mikołaja. Korzystały z niego niegdyś osoby niższych stanów, które nie mogły brać udział w nabożeństwach w katedrze zarezerwowanych dla szlachty. Zbudowany częściowo z kamieni narzutowych budynek zatopiony jest w zieleni miejskiego parku. Na wzgórzu zobaczyć można również słowiańskie cmentarzysko z okresu przedchrześcijańskiego. Przed wojną w mieście znajdował się również kirkut, czyli żydowska nekropolia. Niestety, uległ on kompletnemu zniszczeniu i likwidacji, dziś w jego miejscu znajduje się pamiątkowy głaz.

Nadmorskie uzdrowisko
Kamień Pomorski to także kameralne uzdrowisko. Łagodny, nadmorski klimat, magiczne krajobrazy okolicy oraz wydobywane tu od półwiecza złoża solanki i borowiny sprawiają, że do miasta chętnie przyjeżdżają kuracjusze. W Kamieniu znajduje się kilka sanatoriów i oraz spokojna atmosfera rekompensująca niewielką ilość typowych dla wieku kurortów atrakcji.

Od tego wszystko się zaczęło
Symbolem miasta i obiektem, od którego miało ono przybrać swą nazwę, jest ogromny głaz narzutowy w pobliżu Wyspy Chrząszczewskiej. Określany mianem „królewskiego” kamień o obwodzie 20 metrów wystaje z wód Zalewu Kamieńskiego. Nieopodal znajduje się kilkunastometrowej wysokości klif, świetny punkt widokowy na wody zatoki i Świnę.

oprac. Krzysztof Lepczyński