Artykuły

Co warto zobaczyć w Poroninie?

W odległości kilku kilometrów od Zakopanego położona jest niewielka, podhalańska wieś. Pierwsze wzmianki historyczne na temat Poronina pojawiły się w pierwszej połowie XVII wieku. Istniejący potencjał turystyczny, który determinowany jest przez bliskość Tatr i zimowej stolicy Polski, zaczął rozwijać się na przełomie XIX i XX wieku.

Poronin nie tylko dla elity

Poronin szybko stał się miejscowością o charakterze wypoczynkowym, chętnie odwiedzaną przez ówczesną elitę intelektualną narodu. Wśród znakomitych gości znajdowali się między innymi Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy Jan Matejko. Obecnie miasteczko jest równie chętnie wybierane jako cel letniego i zimowego wypoczynku.

Wieś położona jest w kotlinie pomiędzy Pogórzami Gliczarowskim i Gubałowskim, wzdłuż rzek Poroniec, Zakopianka i Biały Dunajec. Lokalizacja Poronina sprawia, że wokół miejscowości rozciągają się masywne pasma górskie, które tworzą malownicze i zapierające dech krajobrazy.

Mniej historii, więcej natury

Poronin nie jest miejscem obfitującym w zabytki, jednak ciekawa historia związana jest z miejscową parafią. Początkowo istniejąca tam drewniana kapliczka została zniszczona na skutek pożaru, a na jej miejscu powstał murowana świątynia. Kościół jest poddawany okresowym modernizacjom, w związku z czym dumnie góruje nad zabudową wsi.

Pozostałe atrakcje Poronina opierają się przede wszystkim na istniejących walorach przyrodniczych. Liczne szlaki piesze i rowerowe to znakomita propozycja dla amatorów wycieczek i wędrówek. Wzdłuż wyznaczonych tras, przebiegających przez Poronin, znajdują się także okoliczne wsie i miasteczka, a ponadto kilka z nich prowadzi również do Zakopanego.

Podhalańskie oscypki

Unikalną atrakcję stanowi Szlak Oscypkowy. Twarde, owcze sery, określane mianem oscypków, produkowane są głównie na Podhalu. Stanowiące niegdyś niejako środek płatniczy lub przedmiot wymiany, dziś są oryginalnym przysmakiem. Trasa obejmuje miejscowości, w których do dziś pielęgnowane są tradycje, związane z produkcją oscypków, a do tego grona zaliczany jest również Poronin.

Kulturalny Poronin

W Poroninie odbywają się również imprezy kulturalne. Flagowym, a zarazem największym, wydarzeniem jest Poroniańskie Lato. Podczas niej odbywają się liczne wystawy, koncerty i występy artystyczne, a niezwykłe pamiątki można nabyć podczas kiermaszu twórców ludowych.

Poronin stanowi również doskonałą bazę wypadową do organizacji jednodniowych wypraw do okolicznych miejscowości. Najczęściej obieranym kierunkiem jest Zakopane, a także okalające miasto monumentalne Tatry. Ze względu na bliskość granicy ze Słowacją, równie popularne są wycieczki do naszego położonego na południu sąsiada.

W zimowej szacie

Zimą, kiedy góry zostaną pokryte białym puchem, również do Poronina przybywają miłośnicy narciarstwa i snowboardu. Do swojej dyspozycji mają wyciąg orczykowy, a cała trasa jest ratrakowana i oświetlona, co sprzyja wieczornym szaleństwom. W razie potrzeby jest również sztucznie naśnieżana. Jest to świetna propozycja dla osób początkujących lub doskonalących podstawowe umiejętności.

Poronin wszystkim odwiedzającym może zaoferować wspaniałą przyrodę, liczne atrakcje i kameralną atmosferę. Miasteczko posiada znakomite warunki do rozwoju turystyki, a sprzyjające położenie w pobliżu Tatr, Zakopanego i Słowacji, wpływa pozytywnie na wzrost jego atrakcyjności.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. Kolanin (wikimedia commons)