Artykuły

Co warto zobaczyć w Szczecinie

Szczecin przez wielu nazywany jest Paryżem Wschodu.

Turyści, którzy przyjadą do stolicy Pomorza Zachodniego, muszą się z tym stwierdzeniem zgodzić. Podpowiadamy, co warto zwiedzić w Szczecinie?

Magiczny Szczecin
Dlaczego Paryż? Wszystko dzięki unikalnemu w naszym kraju, gwiaździstemu układowi urbanistycznemu. Szerokie ulice obsadzone są drzewami, a wzdłuż nich stoją wielokondygnacyjne, eklektyczne kamienice. Ogromne ronda i wychodzące z nich aleje automatycznie budzą skojarzenia ze stolicą Francji. Dzięki temu na szczecińskim Śródmieściu panuje magiczna, niespotykana nigdzie indziej w Polsce atmosfera.

Miasto nad Odrą
Większość najcenniejszych zabytków Szczecina pochodzi z XIX wieku, kiedy burmistrzowie Hacken i Ackermann chcieli nadać miastu światowy format. Miasto było wówczas niezwykle nowoczesne, a jego chlubą do dziś są Wały Chrobrego, tarasy widokowe nad Odrą uznawane za jedne z okazalszych na całym kontynencie. To właśnie wzdłuż bulwarów umieszczone są najciekawsze architektonicznie obiekty. Okazałe gmachy Muzeum Morskiego czy Teatru Współczesnego zbudowano w stylu modernizmu i secesji. Wiele kamienic nawiązuje do baroku i manieryzmu, natknąć się można nawet na fontannę i rzeźby inspirowane starożytnym Egiptem i Rzymem.

Jak Paryż, Wenecja i Londyn
Szczecin ma też swoją małą Wenecję. Pofabryczne zabudowania na ulicy Kolumna wyrastają wprost z wody. Choć okolica jest raczej zaniedbana, szczecinianie doceniają jej specyficzny klimat i warto zwiedzić to miejsce. Niekoniecznie pieszo – kanał jest żeglowny i można wybrać się tam kajakiem. To jednak nie koniec porównań do innych europejskich miast. Szczecińskim West-Endem nazywane są wille przemysłowców przy ul. Wojska Polskiego. Przypominają one czasy największej świetności pomorskiej metropolii.

Gotyk zmieciony przez bomby
Jednak historia miasta sięga wiele dalej niż XIX-wieczna rewolucja przemysłowa. Niegdyś w Szczecinie roiło się od pamiątek po średniowiecznych fortyfikacjach i pysznych gotyckich kamienicach. Niestety większość z nich została zrównana z ziemią podczas dywanowych nalotów przeprowadzanych przez aliantów podczas drugiej wojny światowej.

Do dziś zachowała się tylko garść zabytków. Należą do nich kościół św. Jana Ewangelisty (z efektownie przechylonymi filarami, pozostałością z czasów, gdy budowla groziła zawaleniem), kościół św. Piotra i Pawła (z nietypową skarboną, tzw. niszą jałmużniczą) i wreszcie monumentalna bazylika św. Jakuba, druga najwyższa w Polsce po licheńskim sakntuarium. Z budowli niesakralnych warta wzmianki jest kamienica Loitzów. Z pewnością warto też zwiedzić renesansowy Zamek Książąt Pomorskich, okazały kompleks budynków będący siedziba miejscowych władców.

Zielona nekropolia
Perełką Szczecina jest także Cmentarz Centralny. To nie tylko ogromna nekropolia, ale przede wszystkim imponujące założenie parkowe, w którym można zapomnieć, jaka jest jego pierwotna funkcja. Wśród zieleni, szumu fontann i rzadkich gatunków flory można oddać się refleksji nad tym, co najważniejsze.

oprac.. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia