Artykuły

Co warto zobaczyć w Szczecinku?

Szczecinek, mimo swojej bogatej, ale burzliwej historii, jest obecnie pięknym i spokojnym miastem. I wbrew sugerującej nazwie, nie jest młodszym bratem Szczecina położonym w jego okolicach, ale na spragnionych wypoczynku czeka w lasach Pojezierza Drawskiego.

Śladem pomorskich umocnień

Miasto zostało założone na początku XIV wieku na terenie między jeziorami Wielimie i Trzesiecko, a przez swoje położenie zyskało obronny charakter. Szczecinek, będący niegdyś ważnym punktem handlowym na szlaku solnym z Kołobrzegu, na rozwój turystycznego potencjału musiał poczekać do 1910 roku, kiedy to zagospodarowano plaże, przystanie i ośrodki wodne nad drugim z wymienionych akwenów.

Największe znaczenie historyczne w tym regionie mają obiekty należące do Wału Pomorskiego, budowane od końca 1933 roku, których pozostałości można dziś odnaleźć w okolicznych lasach. Ponadto w samym Szczecinku również można zobaczyć cenne zabytki, będące połączeniem stylu renesansowego, gotyckiego i barokowego.

Cały obszar szczecineckiego Starego Miasta został wpisany do rejestru zabytków. Wśród obiektów chronionych prawem, posiadających nieocenioną wartość dokumentalną, wyróżnia się Wieżę Kościelną św. Mikołaja, południowe skrzydło Zamku Książąt Pomorskich, budynek dawnego gimnazjum, spichlerze oraz Park Miejski skrywający w swoich alejkach takie okazy, jak 150-letnie dęby i liczne drzewa egzotyczne.

Nie tylko na Mazurach

Szczecinek, dzięki swojemu położeniu na Pojezierzu Drawskim, wyróżnia się urozmaiconą rzeźbą terenu. Należące do największych w regionie jeziora Wielimie i Trzesiecko tworzą doskonałe warunki dla miłośników sportów wodnych. Czyste wody akwenów to również wymarzone miejsce dla amatorów wędkarstwa, którzy po powrocie z połowu będą mogli pochwalić się nie jednym trofeum.

Powoli, szybciej, najszybciej!

Jedną z głównych atrakcji Szczecinka jest najdłuższy w Europie wyciąg do nart wodnych, na którym można rozwinąć prędkość nawet 60 km/h. Pobyt na obiekcie dostarczy wiele rozrywki i niezapomnianych wrażeń nie tylko początkującym narciarzom, ale także spełni oczekiwania osób posiadających już pewne umiejętności. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby oddawać się wodnym szaleństwom na jednej desce – wakeboardziści również mogą liczyć na wspaniałą zabawę.

Właśnie w Szczecinku odbywają się niezwykle widowiskowe Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Europy w Narciarstwie Wodnym, a ponadto ogólnopolskie zawody wakeboardowe. Natomiast wykwalifikowani instruktorzy czekają na tych, którzy jeszcze nie są gotowi na rywalizację z zawodowcami.

W kompleksie ponadto znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego. Do dyspozycji turystów są kajaki, rowery wodne, a spragnieni większej dawki wrażeń mogą wziąć udział w przejażdżce bananem wodnym ciągniętym za motorówką. Gdy już zejdziemy na stały ląd możemy beztrosko poleniuchować na piasku, a jeśli pozostaną nam jeszcze pokłady energii, warto wykorzystać ją w meczu siatkówki plażowej.

Mimo upływu dziesiątek lat od głównego rozkwitu turystyki, Szczecinek dalej uważany jest za miasto posiadające duże możliwości, unikalne walory antropogeniczne i przyrodnicze. Ponadto, istniejące w tym miejscu świetne warunki do uprawiania różnych form turystyki aktywnej sprawiają, że Szczecinek może śmiało konkurować z zatłoczonymi nadmorskimi i mazurskimi kurortami.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. Sosoft (wikimedia commons)