Artykuły

Co warto zwiedzić w Golubiu-Dobrzyniu?

Golub-Dobrzyń jest znany przede wszystkim dzięki imponującemu zamkowi krzyżackiemu i rycerskim tradycjom.

Jednak będąc w pobliżu warto zatrzymać się na dłuższą chwilę i poznać inne zabytki tego miasteczka. Co warto zwiedzić w Golubiu-Dobrzyniu?

Z Torunia do Golubia
Golub-Dobrzyń to niewielka miejscowość położona nad Drwęcą kilkadziesiąt kilometrów na wschód od Torunia. Dwie części miasta, niegdyś odrębne osady, Golub i Dobrzyń, położone są po obu stronach rzeki. Bogatszymi tradycjami sięgającymi co najmniej XIV wieku może pochwalić się Golub i to tam znajdują się niemal wszystkie warte zobaczenia zabytki. Po zwiedzaniu gotyckiego i krzyżackiego Torunia, odwiedziny w Gołubiu-Dobrzyniu wydają się być naturalną kontynuacją wycieczki. Warto skorzystać z okazji i zobaczyć to urokliwe miasteczko.

Zamek białej pani
Najokazalszym i najpopularniejszym zabytkiem Golubia-Dobrzynia jest pochodzący z początków XIV wieku zamek krzyżacki. Formalnie są to ruiny, jednak dziś gotycko-renesansowa twierdza znajduje się w całkiem dobrym stanie. Pierwotny obronny charakter ustąpił funkcjom rezydencjalnym w XVI wieku, kiedy posiadłość była we władaniu Anny Wazówny. Siostra Zygmunta III nadała dawnej twierdzy wyszukany, renesansowy kształt z wyszukanymi attykami na elewacjach. Duch „Białej Pani” podobno wciąż nawiedza komnaty położonego na górującym nad miastem wzgórzu. Dziś w twierdzy odbywają się turnieje rycerskie i imprezy kulturalne, w budynku znajduje się również siedziba regionalnego muzeum.

Golubski rynek
Będąc w Gołubiu-Dobrzyniu, warto zobaczyć tutejszy rynek, niegdysiejszy plac targowy. Pierzeje zabudowane są niewielkimi kamieniczkami reprezentującymi przeróżne style, które odzwierciedlają burzliwe dzieje miasteczka. Większość budynków pochodzi z XIX wieku i są to proste, skromne, dwu- lub trzypiętrowe kamienice, choć jedna z nich swą historią sięga XIV wieku i posiada manierystyczną elewację frontową. Miejscową osobliwością jest niewielki domek z murem pruskim i podcieniami. Podobne obiekty otaczały niegdyś cały plac, do dziś zachował się jednak tylko ten jeden. Kameralny charakter rynku i odchodzących z niego wąskich uliczek, spora ilość zieleni i wszechobecny spokój pozwalają wyciszyć się i kontemplować urok tego miejsca.

Kościoły Golubia-Dobrzynia
Przy jednej z pierzei rynku stoi gotycki kościół św. Katarzyny, który ze swym obronnym charakterem był częścią miejskich umocnień. Pierwotnie surowe wnętrze świątyni ozdabiają dziś okazały, barokowy ołtarz oraz utrzymane w tym stylu ambona, chrzcielnica i liczne obrazy. Drugim kościołem Golubia jest neogotycki, pochodzący z początków XX wieku zbór ewangelicki. Wzorowany na krzyżackich świątyniach budynek pełni dziś cele oświatowe. Jedynym zabytkowym kościołem w Dobrzyniu jest klasycystyczna świątynia św. Katarzyny. W jego wnętrzach znajdują się liczne zabytkowe przedmioty – od gotyckiego krzyża, przez ołtarz z rozebranego toruńskiego kościoła dominikanów, po interesujące polichromie. Historyczny Golub do dziś zachował niemal pełen obwód murów miejskich, które choć nadgryzione zębem czasu, wciąż robią spore wrażenie.

oprac. Krzysztof Lepczyński