Artykuły

Co warto zwiedzić w Lublinie

Lublin to jedno z najstarszych polskich miast, naszpikowane wręcz cennymi zabytkami z różnych epok.

Dzięki udziałowi w rywalizacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury wiele zyskał wizerunek miasta, które przyciąga coraz więcej spragnionych wrażeń turystów. Co warto zwiedzić w Lublinie?

Lubelskie wizytówki
Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Lublina jest neogotycki zamek królewski wybudowany w XIII wieku. Nad jego bryłą góruje potężny, romański donżon, czyli wieża, w której jeszcze kilkadziesiąt lat temu znajdowało się więzienie. Za okazałym frontem kryje się rozległy zamkowy dziedziniec z wejściem do Kaplicy Trójcy Świętej. Pokryte wyszukanymi, bizantyńsko-ruskimi malowidłami gotyckie wnętrza kaplicy sprawiają, że jest to zabytek o międzynarodowej skali. Historycznym symbolem Lublina jest jednak Brama Krakowska, pozostałość systemu obronnego miasta z XIV wieku. W budynku mieszczą się zbiory Muzeum Historii Miasta Lublina, ukazujące jego dzieje od VI wieku aż do końca II wojny światowej.

Staromiejskie serce miasta
Znakomita większość najcenniejszych lubelskich zabytków znajduje się w obrębie Starego Miasta. Nad rynkiem dominuje Trybunał Koronny – klasycystyczny gmach staropolskiego sądu szlacheckiego, dziś mieszczący… salę ślubów. Na rynku i w jego okolicach znajdują się liczne kamienice ze zdobionymi, nierzadko cennymi fasadami. Należą do nich m.in. kamienica Lubomelskich z charakterystyczną, czerwoną fasadą czy kamienica Konopniców z cennymi malowidłami. Pod rynkiem wytyczono podziemną trasę turystyczną Lubelskie Podziemia. Trzystumetrowy kompleks powstał z połączenia piwnic kamienic na Starym Mieście. Przy ulicy Królewskiej znajduje się zabytkowy zespół Pałacu Biskupiego z dwoma budynkami połączonymi kaplicą.

Kościoły, cerkwie i synagogi
Sporo interesujących obiektów znajduje się także w Śródmieściu. To tutaj w klasycystycznym Nowym Ratuszu swą siedzibę ma magistrat. Nie mniej okazały jest gmach Teatru im. Juliusza Osterwy czy Grand Hotelu Lublinianka, wspaniale prezentują się kamienice wzdłuż reprezentacyjnego Krakowskiego Przedmieścia. Znajdują się tu także liczne świątynie, z Kościołem Karmelitów Bosych, kościołem św. Ducha i cerkwią Przemienia Pańskiego na czele.

Lublin to nie tylko kościoły i cerkwie, ale także gmach Jeszywas Chachmej, swego czasu największej szkoły talmudycznej na świecie, mieszcząca synagogę i mykwę – rytualne pomieszczenie używane przez wyznawców judaizmu. W oddaleniu od centrum znajduje się także stary cmentarz żydowski z niezwykle cennymi macewami. W mieście warto zajrzeć też do Parku Saskiego czy do zespołu miejskich cmentarzy z okazała cerkwią prawosławną.

Lubelskie muzea
Na ulicy Warszawskiej znajduje się skansen Muzeum Wsi Lubelskiej. Znajdują się tu liczne zabytki wiejskiej architektury drewnianej i murowanej oraz zbiory etnograficzne dokumentujące życie na lubelskiej wsi na przestrzeni wieków. Od kilkunastu miesięcy trwają także prace nad rekonstrukcją miasteczka z okresu międzywojennego, z ratuszem, posterunkiem policji i domkiem żydowskiego cadyka. Na Kalinowszczyźnie znajduje się zaś muzeum biograficzne Wincentego Pola – jednego z najbardziej cenionych polskich geografów. Placówka funkcjonuje w malowniczym modrzewiowym dworku. Pod Lublinem znajduje się natomiast mauzoleum i muzeum byłego obozu koncentracyjnego w Majdanku.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia