Artykuły

Co warto zwiedzić w Przemyślu

Choć mało kto o tym pamięta, Przemyśl jest jednym z najstarszych i obfitujących w zabytki miast Polski.

A do tego prawdziwym kulturowym tyglem. Co warto zwiedzić w Przemyślu?

Mieszanka kultur i religii
Początki Przemyśla to pierwsza połowa XI wieku i już wówczas mówiło się o tutejszej żydowskiej faktorii, pierwszej na ziemiach polskich. Kolejne stulecia to burzliwe wydarzenia, które wciąż mieszały w kulturowym i religijnym tyglu. Przemyśl to Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Niemcy, Ormianie i Czesi. Już to gwarantuje niezwykłość tego miejsca, a co dopiero jeśli zważyć, że była to siedziba katolickich biskupów, prawosławnych władców, a pod ich bokiem wyznawcy judaizmu. Każda z tych grup pozostawiła po sobie wiele wartych zobaczenia pamiątek.

Kościoły, cerkwie i synagogi
W Przemyślu zobaczymy więc nie tylko kościoły, ale też klasztory, cerkwie i synagogi. Pysznym wnętrzem kusi gotycko-barokowa bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP. W wąskie uliczki malowniczo wciśnięto fasadę późnobarokowego kościoła franciszkańskiego. Na wzgórzu dumnie prezentuje się klasztor Karmelitów Bosych z kościołem św. Teresy. Interesującą fasadę ma również kościół pw. Antoniego Padewskiego. Typowymi przykładami świątyń prawosławnych są Cerkiew Zaśnięcia NMP oraz Cerkiew Matki Bożej Cielesnej.

Na sobór zaadaptowano pojezuicki kościół św. Jana Chrzciciela. Warto zobaczyć też niewielką, kameralną cerkiewkę Narodzenia NMP lub wybrać się do wsi Kurhel Wielki, gdzie znajduje się jedna z najstarszych cerkwi w Polsce. Przeciwieństwem malutkiego, drewnianego budynku w Kurhelu jest ogromny kompleks budynków Greckokatolickiego Seminarium Duchownego. Z pięciu przemyskich synagog do dziś zachowały się dwie – zdewastowana Synagoga Zarańska oraz Synagoga Nowa, w której obecnie znajduje się siedziba biblioteki. Prócz tego warto odwiedzić kilka z licznych znajdujących się cmentarzy różnych wyznań.

Zamki i pałace
Jednak Przemyśl to nie tylko świątynie. Przyjeżdżających do miasta pociągiem wita pyszny gmach zabytkowego dworca kolejowego. Punktem obowiązkowym jest Rynek Miejski otoczony kilkusetletnimi kamieniczkami z podcieniami, attykami i bogatymi fasadami, reprezentującymi różne style i epoki. Prócz tego warto zobaczyć Wieżę Zegarową mieszczącą Muzeum Dzwonów i Fajek, czy dzielnicę Zasanie zabudowaną secesyjnymi willami. Na Wzgórzu Zamkowym nad miastem góruje renesansowy Zamek Kazimierzowski, równie interesujący jest młodszy o kilkaset lat eklektyczny Pałac Lubomirskich. Spore wrażenie robi też gmach Pałacu Biskupów Greckokatolickich.

Militarny Przemyśl
Świadectwem burzliwej przeszłości Przemyśla są instalacje militarne. Przed pierwszą wojną światową Przemyśl był trzecią co do wielkości twierdzą w Europie. Dziś forty i umocnienia wchodzące w skład tego kompleksu, w dużej części zniszczone, można zwiedzać wzdłuż specjalnie wytyczonego czarnego szlaku turystycznego. W okolicach Przemyśla zbudowano też bunkry i instalacje Przemyskiego Rejonu Umocnionego, które były częścią sowieckiej Linii Mołotowa.

oprac. Krzysztof Lepczyński