Artykuły

Co warto zwiedzić w Tarnowie?

Przybyłych do Tarnowa wita olśniewający gmach dworca kolejowego. A to dopiero początek, bo miasto kusi renesansowymi kamienicami, gotyckimi kościołami i pamiątkami po żydowskiej diasporze.

Co jeszcze warto zwiedzić w Tarnowie? 

Perełka renesansu
Tarnów to miasto z tradycjami sięgającymi czasów piastowskich, jednak najbardziej znane są jego renesansowe zabytki. Tutejsza starówka zwana jest niekiedy perłą polskiego renesansu, choć jej układ urbanistyczny zachował się jeszcze z XIV wieku, z czasów lokacji miasta.

W centralnym punkcie rynku stoi charakterystyczny ratusz, pierwotnie gotycki, po licznych przebudowach mający cechy typowo renesansowej budowli. Gmach wieńczy ceglana attyka oraz liczne detale, maszkarony czy sterczyny. Ratusz otoczony jest przez kamienice wzniesione w znakomitej większości od XVI do XVIII wieku. Do najcenniejszych należą znajdujące się na północnej pierzei dwie renesansowe kamienice, w których znajduje się obecnie siedziba Muzeum Okręgowego.

Najpiękniejsza rzeźba w Europie
Zaraz obok rynku usytuowano bryłę bazyliki katedralnej, zbudowanej w XIV wieku jako gotycka świątynia. Gruntowna renowacja w końcu XIX stulecia sprawiła, że dziś kościół ma raczej cechy neogotyckie. Wnętrza zdobią monumentalne renesansowe nagrobki rodziny Tarnowskich i manierystyczne rodu Ostrogskich. Pomnik nagrobny Barbary z Tęczyńskich Tarnowskiej to zdaniem wielu najpiękniejsza kobieca rzeźba renesansowa w Europie.

Zaraz za katedrą znajduje się Dom Mikołajewskich, najstarsza, a zarazem jedna z najpiękniejszych tarnowskich kamienic. W budynku znajduje się Muzeum Diecezjalne, w którego zbiorach podziwiać można oryginał ołtarza z kościołka w Lipnicy Murowanej, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z kamienic warto jeszcze zwrócić uwagę na Dom Florencki z charakterystyczną, podwieszaną na piętrze elewacją.

Drewniany gotyk
Wspaniale prezentują się także tarnowskie kościoły drewniane o gotyckiej konstrukcji. Kościół Matki Bożej Szkaplerznej kryje we wnętrzach pyszny, rokokowy ołtarz i cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Warto zobaczyć również kościół p.w. Trójcy Przenajświętszej z XVI wieku z wczesnobarokowym ołtarzem czy kościół św. Stanisława Biskupa, jeden z największych i najpiękniejszych zabytków drewnianej architektury w Małopolsce. Na wznoszącym się nad miastem wzgórzu św. Marcina ulokowano kościół pod takim samym wezwaniem, z efektownymi gotyckimi portalami i płaskorzeźbami.

Żydowski Tarnów
W mieście zachowało się wiele śladów bytności społeczności żydowskiej. Ulice Żydowska i Wekslarska zabudowane są w typowy dla tej grupy etnicznej, niesłychanie zwarty sposób. Z najstarszej tarnowskiej synagogi zachowała się jedynie Bima, czyli podwyższenie, z którego odczytywana jest Tora. Do dziś stoi jednak utrzymana w mauretańskim stylu mykwa, czyli łaźnia rytualna oraz jeden z najstarszych w południowej Polsce cmentarz żydowski.

Najcieplejsze miejsce w Polsce
Tarnów to także imponujący, lśniący świeżością gmach dworca kolejowego czy Muzeum Etnograficzne z unikalną ekspozycją poświęconą kulturze Romów. W Parku Miejskim znajduje się okazałe Mauzoleum gen. Józefa Bema. W podtarnowskiej wsi Gumniska znajduje się natomiast Pałac i Park Sanguszków, uznawane za najcieplejsze miejsce w Polsce, w którym mieściła się winnica.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia