Artykuły

Co warto zwiedzić w Tczewie? Cz. 2

Niepozorne miasto Pomorza jakim dziś jest Tczew ma wiele do zaoferowania dla zwiedzających, żądnych interaktywnych atrakcji, a także dla poszukiwaczy historii dawnych Prus.

Również dla miłośników zabytków techniki znajdzie się tu parę perełek, bowiem lista zabytków tego miasta jest naprawdę imponująca. Będąc na Pomorzu warto zajrzeć tu choćby na jeden dzień, by poznać kilka nadwiślańskich zakątków.

Miasto mostów

Mosty stanowią charakterystyczny element krajobrazu Tczewa, również w logo tego miasta możemy zobaczyć jeden z nich. Jest to pierwszy most drogowy na Wiśle, wzniesiony w latach 1851-1857 za czasów panowania Fryderyka Wilhelma IV. Konstrukcja wyróżniała się bogato zdobionymi bramami wjazdowymi z wspaniałymi portalami, sześcioma przęsłami o długości 130,88 metrów każde oraz czternastoma neogotyckimi wieżami z żółtej cegły. Nowoczesny projekt Karla Lentze z wspaniałą kratownicą jest nie przetrwał w oryginale do czasów obecnych. Most jest dziś wpisany na listę zabytków, bowiem środkowe trzy przęsła stanowią pierwotną część dawnego stalowego mostu na Wiśle.

Tuż obok, w latach 1888-1891, powstał most kolejowy na Wiśle łączący Warszawę z Gdańskiem. Był on swego czasu najdłuższym mostem kolejowym w Europie, choć obecnie jego długość jest równie imponująca i wynosi 1030 metrów. Wraz z rozpoczęciem II wojny światowej oba mosty zostały wysadzone w powietrze przez polskich saperów, w celu utrudnienia ruchu między wschodnimi i zachodnimi obszarami Rzeszy. Zostaje on prowizorycznie odbudowany dla polepszenia komunikacji w czasie wojny, jednak pod koniec wojny most zostaje ponownie wysadzony.

Fabryka Sztuk i Muzeum Wisły

W zespole dawnej Fabryki Wyrobów Metalowych mieszą dziś się dwie interesujące instytucje kultury. Jedną z nich jest Fabryka Sztuk - Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie, którego działalności skupia się na promowaniu Kociewia i dziejów Tczewa. Oprócz funkcji wystawienniczej Fabryka Sztuk zajmuje się wszelką działalnością kulturalną promując różne dziedziny sztuki. Organizowane są tu również wszelkiego rodzaju warsztaty artystyczne oraz spotkania, a nawet konferencje. Do instytucji należą również dwie zabytkowe kamienice przy ulicy Podmurnej, gdzie znajduje się część wystawy stałej poświęconej historii miasta.

Drugą ciekawą placówką jest tu Muzeum Wisły. Jest to niezwykle nowocześnie urządzona wystawa w dawnej Fabryce Wyrobów Metalowych Emila Kelcha przy ulicy 30 Stycznia 4 w Tczewie. Sama siedziba obu instytucji została wzniesiona w 1883 roku jako zespół biurowo-produkcyjny, w którego skład wchodziła także kotłownia, magazyny oraz pralnia. W latach 20. XX wieku znajdowała się tu fabryka maszyn rolniczych „Arkona”, natomiast w czasie II wojny światowej budynki przemysłowe stały się obozem przejściowym dla polskich wysiedleńców, a później zakładem produkującym wyposażanie na potrzeby wojskowe. Po wojnie budynki fabryczne zajęła znów działalność produkcyjna, skoncentrowana na wyrobach dla gospodarstwa domowego.

Dopiero w latach 80. XX wieku zabytkowy zespół budynków z połowy XIX wieku miasto przekazało cały obiekt Centralnemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku, które rozpoczęło jego adaptację na potrzeby nowo powstającego oddziału - Muzeum Wisły. W 1984 otwarto pierwszą wystawę inaugurując tym samym działalność największego muzeum Wisły w Polsce. W latach 2004 - 2007 budynek przeszedł modernizację i dziś jest to jedna z najnowocześniejszych wystaw muzealnych w Polsce. Interaktywna wystawa koncentruje się wokół Wisły, co jest związane z mnogością prezentowanych ujęć tego tematu. Podczas zwiedzania odwiedzający mogą zobaczyć działy związane zarówno z przyrodą rzeki jak i osadnictwem, rybołówstwem, szkutnictwem czy historią.

oprac. Joanna Terka