Artykuły

Co warto zwiedzić w Wadowicach?

Wadowice i tamtejsze kremówki zostały rozsławione w świecie dzięki postaci Jana Pawła II.

Nawet jednak przyjeżdżając do tego małopolskiego miasteczka tropem papieża Polaka, warto zwrócić uwagę na inne atrakcje turystyczne. Co warto zatem zwiedzić w Wadowicach?

Dom Wojtyły

Największą, obleganą przez turystów, atrakcją jest niepozorny dom rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II i znajdujące się w nim muzeum poświęcone papieżowi. Ekspozycje znajdują się w dawnym, dwupokojowym mieszkaniu Wojtyłów oraz przyległych mieszkaniach. Jest ona ułożona chronologicznie i tematycznie, a po niedawnym remoncie budynek wygląda niemal identycznie, jak przed kilkudziesięcioma laty. W muzeum oglądać można liczne pamiątki po papieżu, fotografie, przedmioty codziennego użytku oraz dokumenty.

Wadowickie muzea

Nie jest to jedyne wadowickie muzeum. Na tej samej ulicy, co dom rodzinny papieża, znajduje się Muzeum Miejskie. Zgromadzone w nim eksponaty, a nawet rekonstrukcje całej ulicy, mają przybliżyć historię Wadowic, w znacznej mierze także w kontekście życia Karola Wojtyły.

Klimat dwudziestolecia międzywojennego można poczuć w Muzeum Emila Zegadłowicza. W dziesięciu salach znajdują się dzieła sztuki, meble i książki, w tym owoce twórczości Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mechofera czy Stanisława Nowakowskiego. Warte odwiedzenia jest Prywatne Muzeum Polsko-Amerykańskie. Placówka poświęcona jest lotnikom z brygady bombowej Hell’s Angel, która podczas II wojny światowej została zestrzelona w okolicy. Zwiedzanie możliwe jest po telefonicznym uzgodnieniu z właścicielem.

Relikwie w sercu miasta

Sercem miasta jest Plac Jana Pawła II, przez mieszkańców często zwany rynkiem. Po pożarze w XIX wieku plac stracił pierwotny, kwadratowy kształt i praktycznie cała zabytkową zabudowę. Dziś stanowią ją przede wszystkim kamienice z XIX wieku. Jedną z pierzei wadowickiego „rynku” stanowi Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Jej neobarokowa elewacja pochodzi z XVIII wieku, podobnie jak bogate wyposażenie we wnętrzu. Od kilkunastu miesięcy w świątyni znajdują się relikwie, krew Jana Pawła II umieszczona w zdobnej monstrancji.

Miasto klasztorów

W Wadowicach znajdują się dwa klasztory. Karmelici bosi prowadzą Sanktuarium Świętego Józefa. W ołtarzu głównym miejscowej świątyni znajduje się Pierścień Papieski, w bocznych kaplicach natomiast relikwie polskich błogosławionych. Na słonecznym wzgórzu przy trasie do Bielska-Białej usytuowany jest klasztor Ojców Pallotynów Collegium Marianum. Okazały gmach mieści dawne męskie gimnazjum i klasztor, dziś znajduje się tu nowicjat, dom rekolekcyjny oraz sala z darami przekazanymi papieżowi.

Kraina dinozaurów

Okolice Wadowic obfitują w niecodzienne atrakcje turystyczne. W Inwałdzie (56 km od Wadowic) znajduje się park miniatur z 50 modelami najsłynniejszych budynków na świecie. W tej niewielkiej miejscowości działa także Park Rozrywki Dinolandia, jedyna na kontynencie kolekcja dinozaurów pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. Drugi, podobny park znajduje się kilkanaście kilometrów od Wadowic, w Zatorze. Tamtejszy DinoZatorland chlubi się największym na świecie, ruchomym szkieletem tyranozaura.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia