Artykuły

Co warto zwiedzić w Żywcu?

Wyobraźmy sobie miasto położone u podnóża górskich szczytów, a jednocześnie nad brzegiem malowniczego jeziora, słynące z niezwykłych zabytków i uznawane za jedno z najwspanialszych ośrodków tego typu w kraju… Niemożliwe? Wręcz przeciwnie. To wszystko, a nawet więcej, czeka na turystów w Żywcu.

Trochę historii, trochę kultury

Żywiec, nazywany często stolicą Beskidów, położony nad Jeziorem Żywieckim, jest miastem posiadającym bogatą, ponad 700-letnią historię. Chcąc poznać to magiczne miejsce warto rozpocząć zwiedzanie od pięknych zabytków, które uchylają rąbka tajemnicy dotyczącej dziejów tego miasta. Największą popularnością cieszy się Stary Zamek, którego powstanie datuje się na późne średniowiecze, a także Nowy Zamek zbudowany w stylu neoklasycystycznym. Miłośników architektury powinien zainteresować również ratusz, wzniesiony w miejsce drewnianego budynku u schyłku XIX wieku.

Zabytkowa zabudowa Żywca, to również liczne obiekty sakralne. Największe zainteresowanie turystów wzbudza Kościół Katedralny Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, którego wnętrze ozdobione jest rzeźbami i płaskorzeźbami, a jego centrum stanowi drewniany ołtarz. Kościół Świętego Krzyża, powstały w XIV wieku, a także cmentarz żydowski to kolejne miejsca, obok których pasjonaci architektury i sztuki sakralnej nie powinni przejść obojętnie. Dodatkowym źródłem wiedzy historycznej i kopalnią informacji dotyczących twórczości żywieckich artystów i panujących obyczajów będzie niewątpliwie wizyta w jednym z licznych muzeów.

Pieszo czy żaglówką?

Najwyższy czas poznać sportowe oblicze Żywca. Miłośnikom górskich wędrówek, podczas przemierzania kolejnych kilometrów doskonale przygotowanych tras, towarzyszyć będą niezwykle malownicze krajobrazy. Bogactwo okazów roślin i zwierząt z pewnością zainteresuje każdego amatora górskiej fauny i flory. Z kolei zimą wielbiciele białego szaleństwa na jednej i dwóch deskach mają do swojej dyspozycji profesjonalnie przygotowane stoki. Po całodziennym szusowaniu można zdecydować się na przejażdżkę kuligiem, skuterem śnieżnym lub psim zaprzęgiem.

Preferujący wypoczynek nad wodą docenią walory Jeziora Żywieckiego, które dzięki obecności sprzyjających wiatrów oferuje bardzo dobre warunki do żeglowania i windsurfingu. Swojej pasji mogą oddawać się również wędkarze, którzy bez wątpienia znajdą cichy i spokojny zakątek wzdłuż brzegu jeziora. Zwolennicy aktywnego wypoczynku mogą również skorzystać z bogatej bazy sportowej miasta, którą tworzą baseny, w tym jeden kryty, hale sportowe czy korty tenisowe.

W Zakopanem oscypki, a w Żywcu...

Mówiąc o Żywcu, nie można nie wspomnieć o sięgającej średniowiecza tradycji piwowarstwa. Browar Żywiec powstał co prawda dopiero w XIX wieku, jednak początki uprawy jęczmienia i warzenia piwa datuje się na rok 1448. Niezwykłą historię złotego trunku i sekret doskonałego smaku kryjący się w krystalicznie czystych wodach można poznać w interaktywnym Muzeum Browaru Żywiec.

Żywiec niewątpliwie urzeka bogactwem walorów przyrodniczych i atrakcji kulturowych, a każdy odwiedzający to miejsce znajdzie tu coś dla siebie. Niezależnie od tego czy głównym punktem programu będą architektoniczne perełki, odkrywanie kolejnych szlaków górskich czy błogie lenistwo nad brzegiem jeziora, każde poznane miejsce jest wystarczającym powodem aby tu wrócić.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. wikipedia