Artykuły

Co zwiedzać w Gnieźnie?

Wizyta w Gnieźnie nie musi być nudna, zaś wyruszenie w historyczną podróż po początkach polskiej państwowości może okazać się fascynującą, pełną nieoczekiwanych odkryć przygodą.

„Tego orła białego przyjmuję za godło ludu swego, a wokół dębu zbuduję gród swój i od orlego gniazda Gnieznem go nazwę”, tak, według znanej legendy miał powiedzieć Lech. Legendy mają to do siebie, że często pozostają w luźnym związku z rzeczywistością.

Być może historycy nigdy nie zweryfikują ile prawdy mieści się w podaniu o Lechu, Czechu i Rusie, niemniej warto zainteresować się miastem, które podług wszelkich przesłanek-już jak najbardziej udokumentowanych- było kolebką polskiej państwowości.

Przeszłość bez tajemnic – Muzeum Początków Państwa Polskiego
Naszą gnieźnieńską wyprawę najlepiej będzie zacząć od Muzeum Początków Państwa Polskiego. Zwiedzanie muzeum niekoniecznie musi być okupione godzinami bezrefleksyjnego snucia się po kolejnych ekspozycjach, podczas których największą atrakcją jest przerwa na kupowanie pamiątek. W tym muzeum na pewno nie będzie czasu na ziewanie. Przyglądanie się imponującym zbiorom z zamierzchłej przeszłości, pamiętających czasy pierwszych Piastów to nie jedyna atrakcja gnieźnieńskiej placówki. W murach muzeum natrafimy na bardzo współczesne, a przez to ciekawe i nienużące formy prezentowania historycznych pamiątek, m.in. w postaci filmu 3D, prezentacji multimedialnych czy przedstawienia audiowizualnego.

Przygoda na szlaku
Zgłębiać historyczne i kulturowe dziedzictwo pierwszej stolicy Polski możemy również wybierając jeden spośród kilku pieszych szlaków turystycznych. Decydując się na przechadzkę Traktem Piastowskim musimy być przygotowani na mocne wrażenia, których dostarczą nam zapierające dech w piersiach widoki na panoramę miasta.

Szlak Romański
Z kolei turyści przemierzający Szlak Romański zobaczą na swojej drodze dwa istotne monumenty. Pierwszy z nich to Kościół św. Jerzego z przylegającym do niego Muzeum Archidiecezjalnym skrywającym skarby duchowieństwa. Drugiego obiektu znajdującego się na trasie szlaku nikomu przedstawiać nie trzeba, a jest nim Katedra Gnieźnieńska, miejsce szczególnej wagi, zarówno historycznie, jak i z punktu widzenia dziejów chrześcijaństwa.

Szlak Wolnomularski
Zdaje się, że nie ma osoby, która nie słyszałaby o Katedrze Gnieźnieńskiej, za to niewielu wie, że Gniezno było niegdyś siedzibą jednej z najbardziej zagadkowych organizacji w historii – Wolnomularzy. Miłośnicy historycznych tajemnic mogą podążyć śladem Masonerii, dla nich właśnie przeznaczony jest kolejny trakt, zwany Szlakiem Wolnomularskim. Emocji dostarczy nam w tym wypadku tropienie znaków pozostawionych przez organizację w architekturze miasta, a tych w obrębie grodu Lecha jest naprawdę sporo.

Kolej na kolej
Większości Polaków podróż koleją kojarzy się z udręką, w Gnieźnie jednak przejażdżka pociągiem zyskuje zupełnie inny wymiar. Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa zapewni turystom maksimum komfortu. Trasa wiedzie przez malownicze zakątki, a szybkość rozwijana przez ponad 100-letnią kolejkę wąskotorową pozwala na spokojne delektowanie się pięknem okolicznej fauny i flory.

Aktywnie w Gnieźnie?...Tak!
Gniezno wychodzi również naprzeciw turystom przedkładającym nad zwykłe zwiedzanie- rekreację aktywną. Stajnia pod Wierzbami - to właśnie tam winni oni skierować swoje kroki. Stadnina oferuje przybyłym naukę jazdy konnej oraz przejażdżkę bryczką dla mniej zaawansowanych, a także jazdę konną pośród malowniczych terenów dla osób, które same potrafią utrzymać się w siodle.

Jeśli nie interesują nas konne eskapady to dobrym pomysłem na ciekawe zagospodarowanie czasu  jest wizyta w gnieźnieńskim Aquaparku. Zjeżdżalnie, baseny, jacuzzi pozwolą się odprężyć po wyczerpującym i pełnym wrażeń dniu.

oprac. Dominika Majewska, fot. wikipedia