Artykuły

Co zwiedzić na Mazurach?

Jak nie w góry, to na Mazury. Kraina tysiąca jezior od lat kusi wszystkich, którzy nie mogą wybrać między Tatrami i Bałtykiem.

I robi to coraz skuteczniej. Co zatem warto zwiedzić na Mazurach?

Mazurskie stolice
Między dwoma wąskimi jeziorami: Mikołajskim i Tałty, w pobliżu rozległego Śniardwy znajdują się niewielkie, bo zaledwie czterotysięczne Mikołajki. W sezonie miasteczko zyskuje nową twarz. Przybywają tu bowiem tysiące żeglarzy i turystów. Tych pierwszych przyciąga fakt, iż jest to świetna baza wypadowa do jachtowych wycieczek. Tych drugich kuszą liczne imprezy, które odbywają się tu przez całe lato: od regat żeglarskich, przez Festiwal Piosenki Żeglarskiej, po Festiwal Króla Sielaw, uwiecznionej nawet w herbie, mitycznej ryby, która wedle legend władała niegdyś okolicą.

O palmę pierwszeństwa z Mikołajkami bije się Mrągowo. Miasteczko znane jest na całym świecie dzięki organizowanym już od ćwierćwiecza Piknikom Country. Fani westernowych klimatów mogą cieszyć się tamtejszymi atrakcjami przez okrągły rok, a wszystko dzięki „Mrongoville”, żywej makiecie miasteczka wyjętego wprost z dzikiego zachodu.

Pod żaglami
Mazury najlepiej zwiedzać z pokładu jachtu lub łodzi. Do wyboru mamy ponad trzy tysiące jezior, od nazywanego mazurskim morzem Śniardwy po niewielkie, kameralne zbiorniki wodne. Pojezierze Mazurskie to cała sieć jezior i rzek będących rajem dla każdego żeglarza. Inne rozwiązanie to wycieczka Kanałem Elbląsko-Ostródzkim. Przepływając cała trasę pokonuje się różnicę wysokości rzędu 100 metrów, dzięki skomplikowanemu systemowi śluz i zapór.

>> Sprawdź najciekawsze Noclegi na Mazurach

Spływ piękną Krutynią
W samym środku rozległej Puszczy Piskiej znajduje się niewielka wieś Krutyń. Mikre rozmiary osady mogą być mylące, ale w sezonie jest to prężny ośrodek turystyczny. Miejscową specjalnością są kajakowe spływy Krutynią. Rzeka ma długość niemal 100 km i wraz z jeziorami, przez które przepływa, tworzy szlak kajakowy przez wielu uważany za najpiękniejszy w Polsce.

Krutyń to nie tylko kajaki, ale ośrodek sportów wodnych w ogólności i raj dla wędkarzy. Przyrody można dotknąć także w parku dzikich zwierząt w Kadzidłowie. Na powierzchni 100 ha żyją bobry, jelenie, dziki, bozony, żubry i wiele innych gatunków, część w zagrodach, większość na wolności. Park zwiedza się z przewodnikiem, wiele zwierząt można głaskać i karmić.

Staroobrzędowcy i hitlerowska kwatera
Inną ciekawą wsią jest Wojnowo, które założyli staroobrzędowcy, przedstawiciele jednego z odłamu prawosławia. Uciekając przed prześladowaniami w Rosji osiedlili się właśnie na Mazurach. Dziś zwiedzać można pozostałości ich bytności na tych terenach. We wsi znajdują się drewniane chałupy, cerkiew z charakterystycznymi kopułami, zespół klasztorny z maleńką molenną (dom modlitw starowierców) i prawosławny cmentarzyk na cyplu wychodzącym w jezioro Duś.

Właśnie na Mazurach znajduje się natomiast znany w całej Europie Wilczy Szaniec, czyli tajna kwatera Hitlera. Dziś nieodległa miejscowość nazywa się Gierłoż, a turyści zwiedzają przede wszystkim ruiny ogromnych kompleksów wysadzonych przez wycofujących się nazistów. Mniej znaną atrakcją miasteczka jest Park Zabytków Warmii i Mazur, gdzie na trzech hektarach znajdują się miniatury mazurskich zabytków.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia (jezioro Śniardwy)