Artykuły

Gdzie na rolki w Warszawie?

Jazda na rolkach nie jest żadną nowością dla rodzimych miłośników aktywnego wypoczynku, a mimo wszystko nie cieszy się jeszcze tak ogromną popularnością jak inne formy rekreacji ruchowej. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy może być niedobór dobrej jakości szlaków, zapewniających przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy, nad którym ubolewają między innymi mieszkańcy Warszawy.

Rolki w tradycyjnej odsłonie

W związku z tym, że na stołecznych ulicach na próżno szukać tras stworzonych z myślą o rolkarzach, wielu z nich osobiście opracowuje, a następnie sprawdza tereny możliwe do pokonania w tych charakterystycznych butach na kółkach. Wśród najpopularniejszych tras do jazdy na rolkach w Warszawie wyróżnia się Pole Mokotowskie, Park Szczęśliwicki czy obszar między mostem Śląsko-Dąbrowskim a mostem Świętokrzyskim.

Warszawskich rolkarzy spotkać można także na szlaku wzdłuż Dolinki Służewieckiej oraz ścieżce na Zawadach w Powsinie. Wolscy amatorzy jazdy na rolkach cenią warunki panujące w Parku Sowińskiego, mieszkańcy Pragi wybierają najczęściej Park Praski, natomiast osoby z centrum miasta szczególnie upodobały sobie Ogród Saski. Stawiającym pierwsze kroki na rolkach poleca się z kolei Tor Stegny, który spełnia większość wymagań początkujących miłośników tej formy rekreacji.

Ekstremalne oblicze jazdy na rolkach

Jazda na rolkach w Warszawie ma także swoje bardziej ekstremalne oblicze. Pasjonaci tej dyscypliny sportu, spragnieni silnych wrażeń i poszukujący nowych źródeł adrenaliny, powinni spróbować swoich sił w stołecznych skateparkach. Wiele z nich może poszczycić się bardzo dobrą nawierzchnią, gwarantującą wysoki poziom bezpieczeństwa jazdy, a także, co szczególnie istotne dla rolkarzy, szereg atrakcyjnych przeszkód do pokonania.

W gronie najsłynniejszych warszawskich skateparków wyróżnia się między innymi profesjonalny kompleks Kamuflage w centrum handlowym Blue City. Dużym uznaniem cieszą się również obiekty na Białołęce, Bemowie czy w Ursusie. Nie sposób nie wspomnieć także o skateparku we Włochach oraz skateparku Jutrzenka, znanym rolkarzom z całej Polski.

Wydarzenia dla miłośników rolek

Warszawscy miłośnicy jazdy na rolkach mogą również brać udział w organizowanych wiosną, latem i wczesną jesienią wydarzeniach sportowych. Niezwykle popularne są między inny warsztaty rolkowe, podczas których przede wszystkim osoby początkujące mogą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów, poznawać podstawowe tajniki jazdy, a ponadto doskonalić posiadane już umiejętności.

Ogromne zainteresowanie wzbudziła także inicjatywa Nightskating Warszawa. Organizatorzy eventu chcieli stworzyć możliwość przejechania się na rolkach głównymi arteriami stolicy, co na co dzień byłoby nie tyle niemożliwe, co niebezpieczne. Impreza rozpoczyna się najczęściej wczesnym wieczorem i jak sama nazwa wskazuje trwa do późnych godzin nocnych. Przykładowo w 2013 roku zaplanowanych zostało 12 przejazdów, które za każdym razem przyciągają coraz więcej amatorów jazdy na rolkach.

Nie ulega wątpliwości, że w Warszawie ciężko znaleźć profesjonalne trasy przeznaczone do jazdy na rolkach. Jednak stołeczni amatorzy tej formy rekreacji chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami z innymi rolkarzami, w związku z czym w Warszawie nie brakuje miejsc szczególnie chętnie przez nich odwiedzanych. Niewykluczone, że wzrost popularności tej dyscypliny sportu zaowocuje powstaniem szlaków stworzonych z myślą tylko o nich.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. megapedia