Morze Bałtyckie - gdzie warto pojechać?

Morze Bałtyckie - gdzie warto pojechać?

Morze Bałtyckie to mnóstwo atrakcyjnych miejscowości. Wszyskie łączy jedno - dostęp do morza. Poza tym są bardzo różnorodne, zarówno pod względem wielkości, jak i rodzaju atrakcji. Gdzie konkretnie warto się wybrać? Poniżej kilka propozycji.

Trzęsacz


Trzęsacz jest niewielką i spokojną miejscowością nadbałtycką położoną w województwie zachodniopomorskim na rewalskim wybrzeżu klifowym. Dzięki swojej lokalizacji gwarantuje przejezdnym ciszę, spokój i świeże nadmorskie powietrze oraz liczne atrakcje.

Będąc w Trzęsaczu najlepiej udać się na plażę i zażywać kąpieli morskich oraz słonecznych. Chociaż sama miejscowość nie należy do największych ośrodków turystycznych, to z całą pewnością może pochwalić się jedną z najpiękniejszych plaż w Polsce. Dodatkowo wybrzeże w Trzęsaczu od lat honorowane jest Błękitną Flagą przyznawaną ośrodkom i kąpieliskom nadmorskim spełniającym warunki międzynarodowej organizacji promującej ochronę środowiska. Wyjątkowego charakteru lokalnej plaży dodaje wysoki klif, na którym znajdują się ruiny słynnego gotyckiego kościoła oraz obecność modernistycznego tarasu widokowego.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku także nie będą się nudzić w Trzęsaczu. Świetnym pomysłem może być spacer piękną plażą. Dotrzemy w ten sposób między innymi do Niechorza, gdzie zobaczymy przystań rybacką oraz latarnię morską. Na wycieczkę po okolicy możemy wybrać się również wchodząc na Nadmorski Szlak Turystyczny, biegnący od Świnoujścia po Żarnowiec. Natomiast piesze wędrówki do pobliskich miejscowości pozwolą nam nie tylko poprawić samopoczucie i kondycję, ale również dadzą szansę odkrycia kilku naprawdę urokliwych okolicznych zakątków.

W Trzęsaczu ciekawe trasy dla siebie znajdą również rowerzyści. W samym miasteczku swój początek ma Trasa Śladami Zabytków Architektury. Prowadzi ona przez sąsiednie Pustkowo oraz wieś Dreżewo. Na niemal 10-kilometrowej trasie turyści zobaczą między innym zespół pałacowo-parkowy wybudowany w 1860 roku oraz dwa pomniki przyrody: zabytkowe lipy drobnolistne i wiązy szypułkowe. Natomiast z okolicznego Rewala startuje Rewalska Kraina Słońca – także 10-kilometrowa trasa, na której przejedziemy obok pomników Romea i Julii, papieża Jana Pawła II, tarasu widokowego z panoramą Bałtyku oraz jedynego znanego okazu ostrokrzewu kolczastego w formie drzewa. W Niechorzu możemy wyruszyć natomiast Śladami Rybołówstwa Morskiego oraz Śladami Historii Niechorza.

Piękną nadmorską okolicę możemy podziwiać również z wagonów zabytkowej nadmorskiej kolejki wąskotorowej. Odrestaurowana i unowocześniona linia kolejowa w sezonie letnim kursuje pomiędzy Gryficami i Pogorzelicą. Oferuje ona turystom możliwość podziwiania malowniczych nadmorskich krajobrazów oraz wiele okolicznych zabytków architektonicznych.

Noclegi w Trzęsaczu


Ustka


Ustka to jedno z najpopularniejszych nadmorskich letnisk, cenione przez turystów miejsce z popularną plażą, malowniczym deptakiem i mnóstwem atrakcji. Będąc w mieście warto zobaczyć Ustecką Syrenkę. Pomnik znajduje się niedaleko latarni morskiej, na wschodnim falochronie portu, i jest jednym z najchętniej fotografowanych przez turystów obiektów. Nieopodal pomnika biegnie promenada, przy której ulokowały się przytulne kawiarnie i bary.

Uroczym miejscem jest obszar wytyczony pomiędzy ulicami Kosynierów i Marynarki Polskiej. Można tam zobaczyć dawny układ rybackiej wioski oraz przepiękne domy szachulcowe. Rybackie chaty zostały odrestaurowane i teraz stanowią idealną scenerię do spacerów.

Poza tym w Ustce koniecznie trzeba wybrać się na nabrzeże, gdzie znajduje się port, w którym cumują różnej wielkości jednostki. Nieopodal wznosi się czerwona wieża należąca do latarni morskiej – można ją znaleźć przy falochronie u ujścia rzeki Słupi. Latarnia udostępniona jest do zwiedzania, więc warto skorzystać z okazji podziwiania miasta i Bałtyku z wysokości ponad 20 metrów.

Warto także wiedzieć, że ustecka plaża należy do najlepszych w Polsce i regularnie zdobywa Błękitną Flagę. W Ustce stworzono też sztuczną rafę, mającą na celu powstrzymanie degradacji wybrzeża, ale dzięki temu plaża w Ustce jest jeszcze większa i szersza.

Poza słonecznymi i morskimi kąpielami kąpieliska w Ustce stwarzają świetne warunki dla osób uprawiających sporty wodne. Często można tam zobaczyć windsurferów oraz kitesurferów, dla których tamtejsze wiatry są niezwykle przyjazne.

Noclegi w Ustce


Sopot


Sopot to jedno z najpopularniejszych miast nad polskim morzem. Uwielbiana przez wczasowiczów sopocka plaża, wspaniałe molo, którym każdy turysta powinien się przejść oraz liczne zabytki, co roku przyciągają do miasta tłumy turystów.

Ważnym miejscem na mapie Sopotu jest także Opera Leśna. Powstały na początku XX wieku amfiteatr uważany jest za jeden z najlepszych pod względem akustyki obiektów w Europie. Na scenie Opery Leśnej od kilkudziesięciu lat odbywa się Międzynarodowy Festiwal Piosenki Sopot Festival, podczas którego występują największe sławy światowej muzyki.

W Sopocie jest również wiele miejsc idealnych do rekreacji: błonia, parki miejskie czy Trójmiejski Park Krajobrazowy. Można tam spacerować, pojeździć na rowerze czy zorganizować piknik. Warto także pozwiedzać sopockie muzea – w Dworku Sierakowskich mieści się galeria sztuki, a w Willi Claaszena ekspozycje Muzeum Sopotu. Można tam zobaczyć odrestaurowane wnętrza mieszczańskie z czasów gdy Sopot był eleganckim kurortem przyciągającym socjetę. Zupełnie innych charakter ma następny obiekt muzealny, czyli grodzisko. To pozostałość po wczesnośredniowiecznej warowni, gdzie utworzono nieduży skansen, oprócz tego organizowane są tam także festyny i spotkania edukacyjne. Wydarzenia te przybliżają kulturę oraz codzienne życie Pomorzan.

Wśród naturalnych bogactw Sopotu można wymienić lokalizację oraz klimat, a przede wszystkim sopocką solankę. Jest to naturalna woda mineralna, która wypływa z głębokości 800 metrów ze Zdroju św. Wojciech, jej skład zawiera duże ilości jodu, magnezu oraz potasu. Sopocką solankę wykorzystuje się do inhalacji zalecanych w leczeniu przewlekłych schorzeń dróg oddechowych. Można z nich korzystać podczas pobytu sanatoryjnego a także w trakcie wypoczynku w Parku Południowym przy fontannach-grzybkach, z których wypływa. Chcąc jej spróbować, najlepiej udać się do Pijalni Wód Solankowych, mieszczącej się na trzecim piętrze Domu Zdrojowego. Tamtejsza solanka jest dwudziestokrotnie rozcieńczona, więc można się jej bezpiecznie napić.

Noclegi w Sopocie


Hel


Hel to niezwykle urokliwe miasteczko, o charakterze letniskowym, leżące na samym końcu Półwyspu Helskiego. To właśnie tutaj łączy się kultura rybacka z kaszubską, co możemy zaobserwować, podczas spaceru ulicą Wiejską, wzdłuż której znajdują się świetnie zachowane dawne ryglowe i ceglane domki rybackie, należące niegdyś do zabudowy kaszubskiej wsi. Hel z pewnością jest jedną z najbardziej atrakcyjnych miejscowości turystycznych nad polskim Bałtykiem. Piękne plaże, militarne zabytki oraz liczne muzea, latarnia morska i port jachtowy to tylko kilka z licznych atrakcji, jakie oferuje to miasto. Nie ulega wątpliwości, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Najpopularniejszą atrakcją wśród turystów odwiedzających Hel jest fokarium. Placówka powstała w 1999 roku, a jej celem jest ochrona fok szarych oraz prowadzenie badań, mających na celu odtworzenie i podtrzymanie gatunku.

Hel posiada także piękną latarnię morską. Pierwsza, będąca w pełni wykonana z drewna, została wybudowana w Helu jeszcze w XVII wieku. Ta, która obecnie wskazuje drogę żeglarzom, powstała po drugiej wojnie światowej. Wysokość wieży to 41,5 metra, a jej światło jest widoczne z odległości 36 kilometrów. Od czerwca do końca września jest udostępniona turystom do zwiedzania.

Noclegi w Helu


Jastrzębia Góra


Jastrzębia Góra to jedno z najładniejszych letnisk na polskim wybrzeżu. Miejscowość położona jest blisko Władysławowa, z którym łączy ją Bulwar Nadmorski, będący wspaniałym traktem spacerowym. Podczas wypoczynku w Jastrzębiej Górze turyści zachwycają się przede wszystkim wysokimi klifami oraz rozciągającą się niżej plażą.

W Jastrzębiej Górze jest kilka charakterystycznych miejsc, które warto zobaczyć. Na uwagę zasługuje na przykład stojący na klifie obelisk Gwiazda Północy. Wsparty na postumencie głaz upamiętnia odkrycie, że to w Jastrzębiej Górze – a nie jak wcześniej sądzono w Rozewiu – znajduje się wysunięty najdalej na północ punkt Polski. Zielone otoczenie pomnika zachęca do wypoczynku i relaksu w cieniu drzew.

Wartym zobaczenia miejscem jest także Lisi Jar, czyli liczący ponad trzysta metrów wąwóz, który prowadzi w kierunku plaży. Na jego zboczach rosną stuletnie buki, a poza tym także świerki, brzozy, a nawet zdziczałe drzewka owocowe. Lisi Jar to kolejny przykład niszczącej działalności Bałtyku – wąwóz miał bowiem aż dziesięć kilometrów długości, morze zabrało jego większą część. Ciekawą atrakcją jest także Muzeum Figur Woskowych, w którym znalazły się postaci ze świata filmu czy polityki.

Jeśli marzy nam się aktywny wypoczynek możemy się wybrać na wędrówkę lub przejażdżkę rowerem wzdłuż wybrzeża. Turyści mają do dyspozycji liczne szlaki turystyczne, jak niebieska trasa z Krokowej przez Jastrzębią Górę, do Rozewia i Władysławowa. Biegnie przez tereny Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, więc pozwala cieszyć wspaniałą przyrodą – przede wszystkim klifami i wąwozami.

Nocleg w Jastrzębiej Górze

Następny artykuł 7 najciekawszych tras...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!