Artykuły

Gdzie popływać kajakiem?

Hinzugefügt: 2012-02-01

Spieniona woda, szum fal, twarz obmyta słońcem, od czasu do czasu smagana delikatnym wiatrem. Wokół malownicze widoki, w rękach wiosło. Zgadza się, jesteście Państwo na spływie kajakowym.

Z dala od miejskiego zgiełku, zanurzeni w objęciach matki natury, zmagacie się z porywistym nurtem bądź też poddajecie się spokojnemu biegowi krystalicznie przezroczystej wody.

Czy można wyobrazić sobie lepszy sposób na spędzenie wolnego weekendu?

Bezpieczne techniki pływania kajakiem

Aby relaksująca weekendowa wyprawa nie przekształciła się w dramatyczną akcję ratunkową, amatorzy kajakarstwa muszą pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, oraz o zadbaniu o profesjonalne wyposażenie. Najpierw należy oszacować nasze umiejętności i odpowiednio wybrać trasę spływu.

Wyróżniamy VI stopniową skalę bezpieczeństwa rzek górskich WW, w której WW I – stanowi najmniejszy, WW VI – największy poziom trudności. Podstawową kwestią jest posiadanie założonej odblaskowej kamizelki ratunkowej oraz kasku. Jeśli chodzi o samo zachowanie się podczas spływu, to należy pamiętać o następujących kwestiach:


 • Osoby potrafiące pływać powinny liczyć się z ograniczeniem swoich możliwości przez ubranie, szybki prąd na rzece, falę na jeziorze lub morzu i niską temperaturę wody.

 • Nigdy nie pływamy samotnie (w razie wypadku nikt nam wtedy nie pomoże)

 • Nie pływamy w nocy (utrudnia to wszelkie akcje ratunkowe)

 • NIGDY nie pływamy po spożyciu środków odurzających i alkoholu (spowalniają one szybkości reakcji, ograniczają rozsądek, a alkohol wbrew powszechnej opinii przyspiesza utratę ciepła zamiast rozgrzewać)

 • Pływanie przy stanach powodziowych jest zawsze i wszędzie niebezpieczne.

 • Należy unikać wodnych przeszkód, takich jak kamieni, powalonych drzew itp.


Spływy kajakowe – najciekawsze lokalizacje

 • Szlak Czarnej Hańczy

 • Brda (obszar Borów Tucholskich)

 • Szlak Drawa-Korytnica-Głęboka

 • Szlak Dobrzyca-Rurzyca

 • Łupawa (trasa Kozin-Żelkowo)

 • Piława

 • Rega


Warto popływać...

Ciekawą wyprawą będzie spływ na rzece Białka (województwo małopolskie) będącej dopływem Dunajca. Trasa ta nadaje się zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych kajakarzy. Jeśli kwestie spływów są dla nas kompletną nowością, podróż zaczynamy w mieście Jurgów (dla zaawansowanych spływ na tej rzece proponuję rozpocząć ok 10 km przed Jurgowem. Są to jednak wody o skali trudności WW III, a miejscami IV). Korzystamy z bogatej bazy noclegowej, do wyboru agroturystyczne chatki górskie, bądź też malowniczo położone pensjonaty.

Najlepiej na wyprawę zabrać się dwoma samochodami. Jeden zostawić w Jurgowie, a drugi przetransportować na koniec naszej trasy. W samym mieście, położonym w bliskiej odległości od rzeki, nie będzie problemu ze znalezieniem transportu kajaków nad rzekę. Polecam wyszukanie rezolutnego bacy, który poza gościną i strawą zapewni nam także kwestię transportu. Średnia cena od osoby za pokój wynosi 30 zł, a przewiezienie kajaków nad rzekę będzie nas kosztować dodatkowe 50 zł.

Gdy jesteśmy już przywdziani w kamizelki ratunkowe, a na naszych głowach spoczywają kaski ochronne możemy wyruszyć na szlak. Na naszej drodze, w dół Jurgowa nie napotkamy wiele niebezpieczeństw. Syfony, głębokie odwoje praktycznie tu nie występują, należy natomiast baczyć na powalone drzewa oraz kamienie. Jeśli chodzi o koryto rzeki to w większości stanowi go żwirowa plaża, z częstymi pułkami skalnymi, dość nieregularnie porośnięta roślinnością. Ciekawą kwestią jest zmienność kształtu i biegu koryta rzeki w zależności od wysokości poziomu wody.

Należy z góry rozplanować całą trasę, i pozostawić w dobrze oznakowanym miejscu drugi samochód, którym wrócimy do Jurgowa i naszego bacy. W ten sposób unikniemy kłopotów logistycznych oraz ograniczymy koszta całej wyprawy.
Życzymy miłych i bezpiecznych spływów.