Artykuły

Gdzie warto wybrać się na spływ kajakowy?

Hinzugefügt: 2012-02-19

Spływ kajakowy to doskonałe połączenie słońca, wody i aktywnego wypoczynku.

W naszym kraju istnieją znakomite warunki do uprawiania tego sportu, co od kilku lat przyciąga nie tylko rodzimych, lecz także zagranicznych turystów. Kajakarstwo nie zna ograniczeń ze względu na wiek, płeć, czy też poziom umiejętności. Spróbować może praktycznie każdy i każdy, kto lubi relaks na łonie przyrody, będzie tym zachwycony. Jeśli zastanawiamy się jak przyjemnie, ciekawie i niedrogo spędzić kilka wolnych dni, spływ kajakowy będzie najlepszym wyborem.

Spływ możemy zorganizować indywidualnie lub też zdać się na oferty biura turystycznego. Jeśli decydujemy się zrobić to samodzielnie, musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, takich jak wypożyczenie odpowiedniego sprzętu, transport bagaży, ustalenie i sprawdzenie trasy, załatwienie noclegów. Będzie to świetna przygoda dla wszystkich, którzy mają już za sobą pierwsze kroki w kajakarstwie rekreacyjnym.

Jeśli jednak wybieramy się na spływ po raz pierwszy, ze względu na bezpieczeństwo warto pomyśleć o wycieczce zorganizowanej. Wówczas zamiast martwić o sprawy techniczne, możemy w pełni cieszyć się urokami otaczającej nas natury. To również doskonała okazja do zawarcia nowych, ciekawych znajomości – na spływy zorganizowane mogą wybierać się nie tylko całe rodziny czy grupy znajomych, ale także osoby samotne.

Najpopularniejsze szlaki spływów
Największą popularnością zarówno wśród początkujących, jak i bardziej doświadczonych kajakarzy wciąż cieszą się regiony Polski północnej: Pojezierza Mazurskiego, Suwalszczyzny i Pomorza Zachodniego. Pierwsze miejsce od lat niezmiennie zajmują Mazury. Do najczęściej wybieranych tras spływów należą między innymi Krutynia i Czarna Hańcza. Krutynia to przede wszystkim jedna z najlepszych rzek dla początkujących kajakarzy. Jest to trasa łatwa, przyjemna i bezpieczna. Długość całej rzeki wynosi około 100 km i przepływa ona przez liczne jeziora (m.in. Jezioro Białe i Zyzdrój Wielki), ciekawe ścieżki przyrodnicze i rezerwaty. Czarna Hańcza to natomiast największa rzeka Suwalszczyzny, przepływająca między innymi przez Suwalski Park Krajobrazowy, Wigierski Park Narodowy i Puszczę Augustowską. Na Pomorzu najpopularniejsze rzeki to kaszubskie Brda oraz Wda, położone w malowniczych rejonach Borów Tucholskich.

Choć północ Polski jest najczęściej obieranym kierunkiem, gdy wybieramy się na spływ kajakowy, nie tylko tam można znaleźć ciekawe trasy. Dla nieco bardziej zaawansowanych kajakarzy świetną gratką będzie spływ kajakowy Pliszką, której trasa niemal w całości przebiegająca przez lasy sosnowe, mimo że niedługa, należy do nieco trudniejszych – na Pliszce czeka nas bowiem wiele przeszkód.

W rejonach Ziemi Lubuskiej popularne są również Obra oraz Paklica. Do jednego z najpiękniejszych w Polsce szlaków kajakowych należy także przełom Dunajca, którego malownicze położenie zapewni moc niezapomnianych wrażeń wszystkim miłośnikom górskich widoków. Należy jednak pamiętać, że kajakarstwo górskie nieco różni się od nizinnego. Wymaga od uczestników specjalnego sprzętu, pewnego przygotowania i nie o każdej porze roku w rejonach górskich są odpowiednie warunki to organizowania spływów.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie
Choć kajakarstwo jest sportem bardzo bezpiecznym i wbrew obiegowym opiniom niedoświadczonych, bardzo trudno jest zaliczyć tzw. wywrotkę, zawsze pamiętajmy, aby trzymać się pewnych zasad. Przy wyborze odpowiedniej trasy musimy wziąć pod uwagę nasze umiejętności oraz warunki atmosferyczne. Jeśli wybieramy się na tego rodzaju wycieczkę po raz pierwszy szukajmy raczej tras łatwych i spokojnych.

W tym celu zasięgnijmy porad od znajomych, którzy mają w tym doświadczenie, albo poszukajmy informacji na ten temat na forach internetowych. Wybór wycieczki zorganizowanej będzie najlepszym rozwiązaniem na pierwszy raz, ponieważ nie będziemy musieli martwić się o ubezpieczenie, sprzęt, a przede wszystkim będziemy uczyć się od doświadczonych instruktorów.

oprac. Paulina Matuszewska, fot. wikipedia