Artykuły

Gdzie warto wyjechać zimą?

Zima zbliża się nieubłaganie wielkimi krokami , już niedługo zaczną się święta, później Sylwester i ferie zimowe, wyczekiwany czas przez wszystkie dzieci.

Warto już teraz zaplanować ten czas, aby nie uciekły nam z przed nosa wszystkie promocyjne oferty.

Miasto pierników


Kiedy znajdziemy kilka dni wolnego wsiadajmy w pociąg i ruszajmy w podróż do miasta słynącego z pierników. Toruń zimową porą wygląda naprawdę urkliwie, możemy spacerować wieczorami po starówce, przysiadając co chwila to tu, to tam, w jednej z wielu klimatycznych knajpek. Kiedy zmarzniemy rozgrzeje nas z łyk grzańca Starotoruńskiego. Lekko piernikowy smak tego trunku uzyskuje się poprzez dodanie korzeni cynamonu i goździków złagodzonych poprzez wzbogacenie kompozycji o aromatyczną śliwkę.

Coś dla ciała i ducha

Jeśli potrzebujemy wyciszenia się oraz duchowego oczyszczenia naszych ciał zapraszamy na wizytę w centrum rozwoju Ajnata. Jest to miejsce otwarte dla każdego, w którym można robić to, na co ma się ochotę. Znajdą się zajęcia fizyczne jak i warsztaty rozwoju osobistego. Ponadto Ajanta oferuje bogaty wybór masaży.

Noclegi w Toruniu znaleźć można za naprawdę niewygórowaną cenę, dlatego też pozwolić sobie możemy na kwaterunek w samym centrum miasta, w jednym z pensjonatów znajdujących się na starówce. Bardzo nastrojowym miejscem jest zabytkowy hotel 1231 zaadoptowany na miejscu dawniejszego młyna.

Bory Tucholskie - idealne miejsce na wypoczynek

Jeśli jednak pragniemy całkowicie uciec tej zimy od zgiełku cywilizacji, to idealnym do tego miejscem będą Bory Tucholskie. A dokładnie mała miejscowość o nazwie Funka położona wśród zarośli starych drzew. Znajduje się tu harcerskie centrum edukacji ekologicznej, które w okresie zimowym pustoszeje niemal zupełnie od gwaru wakacyjnych kolonii i wczasowiczów.

Jeśli więc udamy się tu w miesiącach na przełomie roku będziemy mogli rozkoszować się dziką przyrodą w zupełnej samotności.W harcerskim centrum edukacji ekologicznej w czasie zimy życie budzi się na krótką chwilę w czasie Sylwestra i Nowego roku. Ośrodek oferuje wypożyczenie domku, który pomieścić może ponad 20 osób za naprawdę niewielką sumę. Z roku na rok przybywa tu coraz więcej osób, dlatego należy pośpieszyć się z rezerwacją.

Chełmno miastem zabytków

Jeśli już zdecydujemy się na spędzenie wakacji na Pomorzu to warto byłoby zatrzymać się, choć na jeden dzień w Chełmnie, to dawne krzyżackie miasto przyciąga ogromem gotyckich zabytków. Liczba zachowanych obwarowań i fortyfikacji przyczynia się do tego, iż miasto to nazywane jest Carassone północy.

Sława tej urokliwej miejscowości znana jest ponadto z przekonania, iż Chełmno jest miastem zakochanych. Przyciągają tu pary z całej Polski by wspólnie odwiedzić relikwie św. Walentego znajdujące się w kościele farnym. Zakochani proszą tego niebiańskiego wspomożyciela o ty by stał się on patronem także ich związku i by wypraszał wszelkie łaski na długie lata wspólnego życia.

oprac. Beata Pawlicka