Artykuły

Jaki szlak na Śnieżkę jest najciekawszy?

Królowa Karpat, najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów, górująca nad Polską z jednej i Czechami z drugiej strony. Śnieżka, bo o niej mowa, przyciąga wielbicieli górskich wędrówek z obu stron granicy.

Na Śnieżkę wiedzie kilka szlaków, między innymi czarny, czyli tak zwana Śląska Droga, niebieski, zielony i żółty. Wędrując szlakiem zielonym ominiemy Świątynię Wang, za to później zobaczymy z bliska jedną z najbardziej znanych formacji skalnych w Karkonoszach, zwaną Słonecznikiem. Szlak żółty doprowadzi nas za to do innej ciekawej formacji, nazywanej Pielgrzymami.  Turyści często wybierają czerwony i niebieski.

Szlak czerwony

Nazywany również „zakosami” szlak czerwony ma około dziewięciu kilometrów długości. Poruszając się nim miniemy między innymi Słonecznik, krawędź Kotła Wielkiego Stawu i Spaloną Strażnicę.

Wybierający się na Śnieżkę powinni sprawdzić czas trwania remontu, którym objęto szlak czerwony. Prace ruszyły na początku lipca 2013. Do ich zakończenia, zapowiadanego na wrzesień, szlak jest zamknięty dla turystów. Poleca im się skorzystanie ze szlaku niebieskiego. Karkonoski Park Narodowy zapewnia, że remont podniesie bezpieczeństwo. Co więcej, z  odnowionego, wygodnego szlaku turyści nie będą zbaczać niszcząc skupiska cennej roślinności.

Droga Jubileuszowa

Wiodący na Śnieżkę szlak niebieski, zwany też „Drogą Jubileuszową” uznawany jest za łatwiejszy a przez wielu również za ciekawszy od czerwonego. Startuje z Karpacza przy rondzie Biały Jar. Początkowo przebiega obok ewangelickiego kościoła zwanego Świątynią Wang. Krocząc w kierunku Starej Polany turyści podziwiają widok na Czarny Grzbiet, Kowarski Grzbiet oraz na pasmo Rudaw Janowickich. Dalej, za Starą Polaną znajduje się zbudowany w latach dwudziestych ubiegłego wieku Dom Myśliwski, a dalej popularne Schronisko Samotnia, Strzecha Akademicka i  malowniczy Kocioł Małego Stawu.

Na szczycie Śnieżki poza kaplicą św. Wawrzyńca znajduje się oryginalny architektonicznie budynek restauracji i stacji meteorologicznej oraz gmach czeskiej poczty. Brakuje za to obiektów noclegowych. Zanim zdecydujemy się zdobyć tę malowniczą górę sprawdźmy prognozę pogody i przebieg trasy. Cała wycieczka zajmie kilka godzin, nie wyruszajmy zatem zbyt późno.

oprac. Agnieszka Budyńska, fot. wikimedia commons