Artykuły

Koleje wąskotorowe w Polsce

Hinzugefügt: 2012-01-18

Każdego dnia kolej jako podstawowy środek lokomocji wybierają tysiące Polaków. Traktując często taką podróż w kategorii zła koniecznego, zapominamy o „chudszych” kuzynkach wielkich lokomotyw i ociężałych wagonów.

Kolejki wąskotorowe, charakteryzujące się węższym rozstawem szyn, są nierzadko atrakcjami dla spragnionych nowych wrażeń turystów.

Co więc odróżnia zwykłe koleje od tych z mniejszą szerokością? Jak się okazuje, sporo. Głównym atutem wąskotorowych kolejek jest ich wygląd. Małe, bajkowe lokomotywy ciągnące kilka wagoników potrafią wzbudzić zainteresowanie nie tylko wśród najmłodszych. Kojarzące się z kreskówkami pociągi przewożą wprawdzie o wiele mniej pasażerów niż tradycyjne koleje, są też wolniejsze, ale klimat w nich panujący i wrażenia z jazdy są niezapomniane.

Każdy, kto w letnie popołudnie zabierze swoje pociechy na przejażdżkę kolejką wąskotorową sprawi frajdę dzieciom, jak i sobie. Obecnie na terenie Polski kursują trzy parkowe kolejki, których lokalizacja pozwala na jednoczesne podziwianie natury i miłych dla oka krajobrazów. Popularna poznańska „Maltanka” i jej dwie „siostry”, jeżdżące po szynach Chorzowa i Cichowa, to świetny sposób na odpoczynek dla zmęczonych spacerem nóg lub po prostu na miło spędzone chwile w gronie bliskich.

Ekstremalne kolejki

Dla spragnionych większych emocji istnieje również bardziej ekstremalna alternatywa. Kolejki górskie, najczęściej będące wąskotorowymi właśnie, wiją się na torach poprowadzonych stromymi ścieżkami, położonymi zdecydowanie nad poziomem morza. Przejażdżka taką koleją zapewnia niesamowite widoki, jednak wielu może przyprawić o zawrót głowy. Warto więc zastanowić się nad własną odpornością na wysokości, zanim wsiądzie się do wagonika takiego pociągu.

Wąskotorowe kolejki górskie mają także swoje odpowiedniki w wesołych miasteczkach, gdzie poruszając się po imitujących trudne warunki specjalnie zbudowanych torach, dostarczają sporych emocji. Nazywane potocznie „roller coaster”, dostarczają pasażerom bardzo mocnych wrażeń, poruszając się z dużymi prędkościami po niezwykle zawiłych trasach. Ta ekstremalna wersja wąskotorowej kolejki jest jednak przeznaczona dla osób o stalowych nerwach i w wielu wzbudza więcej strachu, aniżeli zabawy i rozrywki. W Polsce obecnie takie atrakcje oferuje sześć „roller coasterów”, a największy z nich – „Tic-Tac Tornado”, znajduje się w Śląskim Wesołym Miasteczku.

Nie tylko turystyka

Kolejki wąskotorowe to jednak nie tylko przewóz ludzi i zapewnianie im rozrywki. Od niemal początków historii szynowych pojazdów były one używane do transportu różnego rodzaju towarów. Przede wszystkim miały, a w wielu przypadkach mają po dziś dzień zastosowanie w kopalniach i hutach, gdzie wewnątrz tuneli przewożą rocznie tony wydobywanych surowców. Rola wąskotorowych kolejek w przemyśle maleje, wypierana przez inne formy transportu. Nie zmienia to jednak faktu, iż wąskotorowe pociągi wciąż są w wielu miejscach niezastąpione.

Większe nie znaczy lepsze?

Czy warto więc zainteresować się mniejszymi i wolniejszymi kolejkami? Jak widać, nie tylko warto, a wręcz powinno się zwrócić uwagę na bajkowe parkowe i górskie lokomotywy. Co roku przewożą one setki tysięcy zadowolonych pasażerów, a popularność wąskotorowych pociągów cały czas rośnie. Ich specyfika pozwala cieszyć się przejazdem, a nie traktować go jako przymusową i nieprzyjemną przygodę. Bez przeszkód taką formę rozrywki zaoferować możemy swoim dzieciom, gwarantując im i sobie mile spędzony czas w rodzinnym gronie.

(bg)