Artykuły

Konstancin-Jeziorna - co warto zobaczyć?

Bardzo często wiele osób, zmęczonych codzienną rutyną, pragnie chociaż na kilka chwil oderwać się od cywilizacyjnego zgiełku.

Z drugiej strony, mając do dyspozycji najczęściej tylko dwa dni weekendu, rzadko kto decyduje się na wyjazd i wybiera ekspresową regenerację sił w domowym zaciszu. Jednak na turystycznej mapie kraju nie brakuje wspaniałych miejsc, dotarcie do których nie wiąże się z wielogodzinną podróżą.

Jedyne uzdrowisko

Jednym z nich jest Konstancin-Jeziorna, która może stanowić idealną odskocznię dla mieszkańców Warszawy i okolic. Miejscowość oddalona jest o niespełna 20 kilometrów od stolicy Polski, co jest jednym z jej najczęściej wymienianych atutów, biorąc pod uwagę względy praktyczne. Konstancin-Jeziorna to doskonała propozycja zarówno na weekendowy, jak i kilkunastodniowy wypoczynek.

Konstancin-Jeziorna powstała pod koniec lat 70. ubiegłego wieku w wyniku połączenia miast Skolimów-Konstancin i Jeziorna. Ze względu na unikatowe walory tego miejsca, złoża wód leczniczych i panujący tu specyficzny mikroklimat, związany z otoczeniem lasów sosnowych, jako jedyna miejscowość w regionie może poszczycić się mianem uzdrowiska.

Atrakcje Konstancina-Jeziorny

Podczas pobytu w Konstancinie-Jeziornie szczególną uwagę turystów bardzo często zwraca charakterystyczna zabudowa, a zwłaszcza piękne wille o rezydencjonalnym charakterze z początku XX wieku. Zespół urbanistyczny miasta, na który składa się Konstancin, Królewska Góra oraz Skolimów, został wpisany do rejestru zabytków, co dodatkowo podkreśla jego wyjątkowość.

Wśród największych atrakcji tej miejscowości wyróżnia się także Park Zdrojowy z Tężnią Konstancińską, w którym najczęściej spotkać można miłośników spacerów, chętnie korzystających z dobroczynnych właściwości niezwykłego mikroklimatu. Ponadto w otaczającym miasto Chojnowskim Parku Krajobrazowym odwiedzić można miejsca pamięci narodowej oraz historyczne cmentarze.

Aktywnie i kulturalnie

Amatorom aktywnego wypoczynku poleca się przede wszystkim liczne trasy turystyczne. Konstancin-Jeziornę najlepiej poznawać pieszo, natomiast w kierunku Warszawy, Góry Kalwarii czy Piaseczna wyznaczonych jest kilka szlaków rowerowych. Ze względu na cztery rezerwaty przyrody okalające miejscowość, wycieczki te będą jednocześnie znakomitą okazją na bliskie spotkanie z matką naturą.

W Konstancinie-Jeziornie coś dla siebie znajdą także pasjonaci zwiedzania. Swój pobyt mogą urozmaicić wizytą w Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, Muzeum Papiernictwa oraz Muzeum – Dom Stefana Żeromskiego. Z kolei miłośników wydarzeń kulturalnych nie powinno zabraknąć na Festiwalu „Tężnia Marzeń”, Festiwalu Sportów Teatralnych lub podczas Dni Konstancina.

Konstancin-Jeziorna, ze względu na bliskie położenie względem Warszawy, jest świetną propozycją na weekendową regenerację sił. Oczywiście w miejscowości nie brakuje również turystów z rozmaitych części kraju, którzy zdecydowali się spędzić urlop właśnie w tym miejscu. Niezależnie od długości wyjazdu, z Konstancinem-Jeziorną zawsze wiążą się miłe wspomnienia.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. Park zdrojowy (wikimedia commons)