Artykuły

Leżajsk – co warto zobaczyć?

Niewielki Leżajsk to nie tylko marka piwa, ale przede wszystkim urokliwe miasteczko w dolinie Sanu.

I spory ośrodek pielgrzymkowy nie tylko katolików, ale także Żydów. Co warto zwiedzić w Leżajsku?

Leżajsk do UNESCO
Do uchodzącego za cudowny obrazu Matki Boskiej Leżajskiej rokrocznie pielgrzymuje ćwierć miliona osób. Słynący łaskami obraz znajduje się w Sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia. Ośrodek założony został przez bernardynów, których potężny, obronny klasztor jest głównym budynkiem ośrodka pielgrzymkowego. Umocniona, otoczona 10-metrowymi murami, basztami i bramami barokowa budowla jest jednym z pomników historii, a lokalni działacze czynią starania, by znalazła się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

W klasztorze mieści się Muzeum Prowincji Ojców Bernardynów. Równie ciekawym miejscem jest Bazylika Zwiastowania NMP, w której znajduje się kaplica z cudownym obrazem. Tamtejsze organy uznawane są za najcenniejsze nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Konstrukcja osiąga 15 metrów wysokości i kilka szerokości, tworzą ją de facto trzy odrębne instrumenty. Co roku w sezonie letnim w Leżajsku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.

Cadyk Elimeleh
Do Leżajska z całego świata pielgrzymują także Żydzi. Na wschód od miejskiego rynku położony jest kirkut, czyli cmentarz żydowski. Znajduje się w nim ohel, niewielki domek pełniący funkcję grobowca i kapliczki. To tutaj spoczywa sławny cadyk Elimelech Weisblum, na którego grób przybywają wyznawcy judaizmu. Żyjący w XVIII wieku Elimelech był jednym z pierwszych w historii tej religii cadyków, czyli przywódców chasydów, jednego z odłamu judaizmu. Tym charyzmatycznym liderom religijnym przypisuje się zdolności czynienia cudów i uzdrawiania. Stąd liczne pielgrzymki.

Murowane miasto
Centrum historycznego Leżajska stanowi niewielki rynek z murowanym, eklektycznym ratuszem i pobliską prostokątną wieżą zegarową. Plac otaczają niewielkie, na ogół piętrowe (pierwotnie wręcz parterowe) kamienice w bardzo oszczędnym, niekiedy klasycyzującym stylu. Interesującym zabytkiem jest wzniesiony w początku XIX wieku klasycystyczny Pałac Miera. Warto zobaczyć także dawny Narodnyj Dom, dawną siedzibę ukraińskiej organizacji kulturalnej, ozdobiony eklektyczną elewacją z neoromańskimi oknami. W mieście znajduje się również typowa szlachecka rezydencja, tzw. dworek podstarościch. Parterowa, drewniana konstrukcja jest jakby żywcem wyjęta z historycznych filmów.

Modlitwą i mieczem
Bernardyński klasztor to nie jedyna leżajska świątynia, która pełniła także funkcje obronne. Kościół parafialny pw. Trójcy Świętej i Wszystkich Świętych otoczony jest murem obronnym z otworami strzelniczymi. We wnętrzu podziwiać można barokowe wyposażenie i ozdobiony bogatą snycerką ołtarz główny. Natomiast Kościół filialny pw. Pana Jezusa Miłosiernego to dawna cerkiew zbudowana w XIX wieku. Wnętrze utrzymanej w eklektycznym stylu świątyni zdobi ikona Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia