Artykuły

Miejsca magiczne z historią

Każdy z nas pragnął kiedyś przenieść się do innej rzeczywistości, wkroczyć w świat, który już przeminął.

Marzenie to nagminnie nawiedzało nas w dzieciństwie. Z okresem dojrzewania zaś problemy współczesności wyparły w nas skłonności do puszczania wodzy fantazji i wcielania się w postać szlachetnego rycerza walczącego o honor swej damy serca. W czasach szkolnych zaś resztki fascynacji średniowieczem zbezcześciły do reszty nudne jak flaki z olejem lekcje historii.

Nie pozwólmy jednak na to, aby wspomnienie mówiącej bez polotu nauczycielki oderwało nas od chęci zgłębienia wiedzy na temat tych jakże ciekawych czasów. Dajmy sobie jeszcze jedną szansę i wyruszmy na wyprawę szlakiem historycznych rekonstrukcji.

W zamek Ogrodzieniec

30 września w ruinach zamku Ogrodzieniec znajdującym się w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej odbędą się pokazy rycerskie. Przybyli w tym dniu turyści zobaczyć będą mogli również pokazy tańca dawnego. Pokazy odbywają się w godzinach od 14.30 do 16.00.

Osada warowna prawie gotowa

W Strumieniu zaś powstaje rekonstrukcja warownej osady z końca X wieku, jak na razie budowa ta jest jeszcze nieukończona. Nie przeszkadza to jednak zapalonym pasjonatom wczesnego średniowiecza na zorganizowanie tutaj zabawy internetowo-terenowej. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich chętnych do wzięcia udziału w walce, która odbędzie się 13 października.

Przebieg imprezy

Zabawa ta składać się będzie z 3 bitew, pierwsze dwie będą oblężnicze natomiast trzecia walka odbędzie się na otwartym polu. Teren całej imprezy obejmuje 1 h ziemi, więc miejsca wystarczy dla naprawdę sporej ilości uczestników. Po walecznych zmaganiach przewidziana obfita uczta, na której bratać się będą wojownicy obydwu stron. Wspólna biesiada trwać będzie aż do rana, dlatego też warto przygotować się na nocleg.

Informacje dla zainteresowanych

Chętni do wzięcia udziału w imprezie, powinni zarejestrować się na stronie internetowej, gdzie znajdą wszystkie potrzebne informacje związane z obroną Białogrodu. Udział w imprezie wynosi 20 zł.

Wrocławski Jarmark Jadwiżański

We Wrocławiu zaś 7 października odbędzie się zaś Jarmark Jadwiżański. W tym roku organizatorzy kładą główny akcent na ludyczny wymiar imprezy, w ramach czego odbędzie się wiele zabaw i gier, jakimi umilali sobie czas średniowieczni mieszczanie. Impreza ta odbywa się już po raz kolejny. Coroczna obecność zapraszanych bractw rycerskich wzbogaca całą zabawę o pokazy walki oraz średniowiecznej broni. Na uczestników o mniejszym zapale do walki znajdą się warsztaty z papieru czerpanego, pisania gęsim piórem, tkactwa na tabliczkach oraz tańca dawnego. Zainteresowanych zapraszamy 7 października o godzinie 12 na plac Świętojański 1.

Biskupin miejscem godnym uwagi

Na szlaku poznawania Polski od strony historycznej, nie powinno oczywiście zabraknąć wizyty w Biskupinie. Jest to jeden z najbardziej znanych w Europie Środkowej rezerwatów archeologicznych. W zakres wystawy stałej wchodzi wystawa obrazująca dzieje tego ośrodka od czasów neolitu, aż po średniowiecze. Zwiedzający mogą ponadto zapoznać się m. In. z technikami garncarstwa, tkactwa a także z historią pieniądza i piśmiennictwa (godziny otwarcia:  codziennie od 8.00 do 18.00, w okresie zimowym zaś otwarte jest do zmroku).

oprac. Beata Pawlicka, fot. wikimedia commons