Artykuły

Mielno - perełka polskiego wybrzeża

Perełką polskiego wybrzeża wcale nie musi być rozbudowany z rozmachem kurort. Nie musi być nią również duże miasto pełne zabytków. Z powodzeniem może być nią niewielkie, ale bardzo urokliwe miasteczko. Taką perełką z pewnością jest Mielno.

Nadmorskie źródło zdrowia

Mielno uznawane jest za jedną z najbardziej atrakcyjnych nadmorskich miejscowości. Szerokie, piaszczyste plaże, piękno otaczającej przyrody i wydmowy krajobraz sprawiają, że jest to istny raj dla miłośników wypoczynku nad Bałtykiem. Ponadto panujący w tym miejscu wyjątkowy mikroklimat i powietrze bogate w jod stwarzają doskonałe warunki do klimatoterapii, mającej dobroczynny wpływ na zdrowie.

Kąpieliska w Mielnie zajmują czołowe miejsca w rankingach oceniających czystość plaż i wód, a także biorących pod uwagę zapewniony turystom poziom bezpieczeństwa. Bardzo dobra infrastruktura, nowoczesny sprzęt i wysokie kwalifikacje ratowników dodatkowo przyczyniają się do tworzenia doskonałych warunków do wypoczynku i rekreacji.

Na lądzie, na wodzie i w powietrzu

Okoliczne ścieżki piesze i rowerowe z pewnością ucieszą amatorów spędzania wolnego czasu w aktywny sposób. Podążając wyznaczonym szlakiem można dotrzeć do pobliskiego Koszalina, a decydując się na bliższe obcowanie z przyrodą warto wybrać trasę nadmorską będącą częścią międzynarodowego szlaku rowerowego i pieszego wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego. Dodatkową atrakcją na trasie są liczne zabytki oraz pomniki przyrody.

Amatorzy sportów wodnych do swojej dyspozycji mają nie tylko wody Bałtyku, ale również jednego z największych w Polsce jeziora Jamno, połączonego bezpośrednio z morzem. Liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego zachęcają turystów do poznawania akwenu na rowerach wodnych, łodziach wiosłowych lub motorówkach, a także podczas rejsu stateczkiem wycieczkowym. Ponadto bogactwo gatunkowe ryb z pewnością spełni oczekiwania nie jednego wędkarza.

Stan uniesienia podczas pobytu w Mielnie nie musi być jedynie metaforą, a to za sprawą parku linowego. Wśród kilkudziesięciu atrakcji na śmiałków czekają przede wszystkim zjazdy i trasy o różnym poziomie trudności.

Morze atrakcji

Okoliczne miejscowości również zachęcają do chociaż krótkich odwiedzin, a ze względu na ich bliskość warto podczas pobytu w Mielnie przeznaczyć trochę czasu na poznanie najciekawszych miejsc. W Gąskach dużą popularnością cieszy się otwarta dla turystów latarnia, natomiast w Sarbinowie amatorzy architektury i sztuki powinni zobaczyć gotycki Kościół Odrodzenia z XIX wieku. Dodatkową atrakcją dla nich będzie także unikalna zabudowa w miejscowości Chłopy.

Z kolei do pobliskiego Mielenka prowadzi Aleja Lipowa z okazami liczącymi nawet 150 lat. W samym Mielnie jednym z niemal obowiązkowych punktów programu powinien być słynny Pomnik Jelenia, znajdujący się na skwerku przy Urzędzie Gminy. Ufundowany przez jednego z ziemian na pamiątkę udanego polowania na przestrzeni lat stał się niejako miejską legendą.

Nie tylko słoneczne kąpiele

Przy głównym wejściu na plażę odnaleźć można Pomnik Morsa. Jest on symbolem organizowanych od 2004 roku Międzynarodowych Zlotów Morsów, czyli imprezy ściągającej do Mielna amatorów zimowych, morskich kąpieli. W 2010 roku pod auspicjami amora, czyli 14 lutego, uczestnicy pobili światowy rekord ustanowiony rok wcześniej w Nowym Jorku. W równoczesnym zanurzeniu wzięły udział aż 1054 morsy, poprawiając niemal dwukrotnie poprzedni wynik.

Chyba nikomu nie trzeba już udowadniać, że Mielno jest swoistą perełką wybrzeża Bałtyku. Miejscowość jest nie tylko doskonałą propozycją dla osób chcących ukoić skołatane nerwy i polepszyć stan zdrowia, ale również dla lubiących po prostu wypoczywać i regenerować siły nad polskim morzem.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. Eweri (wikimedia commons)