Artykuły

Najciekawsze miejsca na Mazurach cz.2

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich znajduje się w północno-wschodniej części Polski i należy do najmniej zagospodarowanych obszarów kraju, dzięki czemu możemy tu cieszyć się czystym powietrzem i znaleźć prawdziwy spokój w leśnej głuszy.

Mazury to nie tylko Mekka wielbicieli sportów wodnych, wędkowania, czy biwakowania na świeżym powietrzu. Warto tu przyjechać by poznać historię i zabytki tego rejonu Polski, którego skarby często pozostają nieodkryte, choć pozostają na wyciągnięcie ręki.

Święta Lipka

Nazywane „Częstochową Północy” sanktuarium maryjne należy do najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Jest to jednocześnie jeden z najznamienitszych zabytków sztuki barokowej w północnej części kraju. Legenda mówi, że w kętrzyńskim areszcie pewnemu więźniowi ukazała się Matka Boska. Po tym wydarzeniu więzień wyrzeźbił w kawałku drewna jej podobiznę, która była podobno tak piękna, że uznano to za szczególny znak, a skazanemu zwrócono wolność. Ucieszony człowiek idąc w stronę Reszla zawiesił figurkę na jednej z najdorodniejszych lip. Wkrótce miejsce to zasłynęło z cudownych uzdrowień, a wokół lipy powstała kaplica. Dziś znajduje się tu zespół architektoniczny  złożony z kościoła, krużganku, klasztoru i domu zakonnego ojców jezuitów.  przedstawia jeden z najlepiej zachowanych zabytków baroku w północnej Polsce. Sanktuarium Maryjne przyciąga pielgrzymów już od średniowiecza, szczególnym zainteresowaniem cieszy się ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej Świętolipskiej.

Ryn

Jest to mała miejscowość położona na uboczu żeglarskiego szlaku. Wielkich Jezior Mazurskich, jednak warto tu zajrzeć ze względu na bardzo malownicze położenie miasta w rynnie jeziora Ryńskiego. Główną atrakcją jest tu zamek krzyżacki, który powstał na miejscowym wzgórzu już w XIV wieku, obecnie mieści się tu hotel. W Rynie znajduje się również wiatrak holenderski z końca XIX wieku.

Twierdza Boyen w Giżycku

We wschodniej części miasta znajduje się obiekt pełniący w przeszłości funkcje obronne, a który wykorzystywał również położenie strategiczne Giżycka na przesmyku między jeziorami Niegocin i Kisajno. Twierdza Boyen, nazwana na cześć generała Hermanna von Boyen, jest dziś jednym z najciekawszych zabytków miasta. Wzniesiony w latach 1843-1855 należy dziś do jednej z najlepiej zachowanych twierdz w Polsce. Wybudowana z rozkazu Fryderyka Wilhelma IV fortyfikacja o układzie gwieździstym miała stanowić bazę wojskową dla 3000 żołnierzy. Do dziś można w niej podziwiać nie tylko oryginalne założenia obronne, ale również zachowane budynki gospodarcze. W środku twierdzy działa schronisko młodzieżowe oraz galeria sztuki, w której zaskoczeniem są obrazy Zdzisława Beksińskiego oraz grafiki Pablo Picasso. Ponadto na terenie twierdzy odbywają się różne imprezy muzyczne.

Prom na linie w Wierzbie i Popielno

Niedaleko Mikołajek w miejscowości Wierzba nad jeziorem Bełdany znajduje się jedyny na mazurskich jeziorach prom na linie. Pokonuje on trasę 360 metrów w około 10 minut między dwoma brzegami jeziora Bełdany, skracając drogę z Popielna do Rucianego-Nidy czy Mikołajek. W samej Wierzbie znajduje się port i stacja WOPR, natomiast w Domu Pracy Twórczej Polskiej Akademii Nauk podziwiać można wystawy sztuki współczesnej.

Kawałek dalej, z drugiej strony półwyspu Popielniańskiego, znajduje się niewielka osada, w której działa Stacja Badawcza Rolnictwa Ekologicznego i Hodowli Zachowawczej Zwierząt PAN. Na miejscu możemy zwiedzić muzeum, w którym można zobaczyć eksponaty związane z działalnością placówki, a także kolekcję zabytkowych bryczek, powozów i sań z tego rejonu. Oprócz tego w Popielnie zwiedzić można fermę bobrów, stado koników polskich, których tabuny można spotkać żyjące na wolności właśnie na półwyspie Popielańskim, oraz sarny, daniele, czy jelenie.

oprac. Joanna Terka, fot. wikipedia commons