Artykuły

Nietypowe muzea w Polsce cz.1

Muzea zwykle kojarzą się z nudnymi wystawami, kapciami, znudzonymi strażnikami  i straconym czasem. 

Jednak dziś można śmiało powiedzieć, że placówki muzealne wychodzą naprzeciw odbiorcom i zachęcają do zwiedzania poprzez sprzęt multimedialny, możliwość dotykania eksponatów czy inne formy, które urozmaicą pobyt. Warto na chwilę zapomnieć o muzeach gromadzących zbiory sztuki wysokiej, pamiątek wzniosłej historii czy znajdujących się w zamkowych lub pałacowych wnętrzach. Istnieją bowiem w Polsce muzea bardzo małe i niepozorne, a jednak prezentujące niezwykłe zbiory, które zachwycą nie tylko hobbystów danej dziedziny.

Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej

Na Małym Rynku w Bystrzycy Kłodzkiej na Dolnym Śląsku, w budynku dawnej ewangelickiej szkoły i kościoła, znajduje się jedyne w Polsce muzeum gromadzące eksponaty związane z ogniem, zapałkami i zapalniczkami. Powstało ono w 1964 roku z inicjatywy Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich, Towarzystwa Miłośników Ziemi Bystrzyckiej oraz mieszkańców miasta, którzy związani byli z bystrzycką fabryką zapałek.

Główną część zbiorów stanowią etykiety, z najstarszą polską z 1822 roku, oraz opakowania zapałczane. Eksponaty pochodzą z różnych części świata i często są małymi dziełami sztuki. Kolejna wystawa prezentuje historię niecenia ognia – od krzesiwa do czasów zapalniczki. W tej części można podziwiać historyczne narzędzia do krzeszenia ognia oraz różne rodzaje zapalniczek – od lontowych, poprzez benzynowe i gazowe do chemicznych.    W zbiorach istnieje około 1200 eksponatów tego typu. Trzecia wystawa dotyczy historii przemysłu zapałczanego w Polsce oraz samego miasta.

Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli w Złotym Stoku

Główną atrakcją turystyczną Złotego Stoku jest podziemna kopalnia złota. Oprócz zwiedzania sztolni, w podziemiach, w jednym z kopalnianych korytarzy, znajduje się Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli. Wystawa prezentuje zbiór tablic ostrzegawczych, informacyjnych i propagandowych z czasów socjalizmu. Ekspozycja została udostępniona turystom w 2000 roku i prezentuje około 300 tabliczek, głównie dotyczących przepisów BHP i zawierających informacje takie jak: „Nie rzucaj młotkiem, będąc na rusztowaniu”, „Co zrobiłeś dzisiaj dla obniżenia kosztów własnych?” czy „Drabina dla celów gospodarczych. Zabrania się ewakuowania osób niepełnosprawnych”.

Muzeum Tanich Win w Szklarskiej Porębie

W Karkonoszach znajduje się kolejna nietypowa placówka gromadząca zbiory, które z pewnością zainteresują niejednego miłośnika mocnych trunków. W Szklarskiej Porębie znajduje się właśnie Mekka miłośników owocowych napojów alkoholowych polskiej produkcji – Muzeum Tanich Win.

Wystawa została otwarta w 2003 roku i znajduje się w zabytkowej Chacie Walońskiej – nazwanej tak na część poszukiwaczy złota, pochodzących właśnie z tej części Belgii. W muzeum można obejrzeć i poddać degustacji wina owocowe marek: „Torreador”, „Sen Sołtysa”, „Wino Patyk” czy popularny „Komados Strong”. Oprócz pełnych butelek, placówka prezentuje również etykiety i plakaty reklamujące rodzimą produkcję win.

oprac. Joanna Terka