Artykuły

Parki jurajskie w Polsce

Niektórym osobom, a zwłaszcza dzieciom, muzea kojarzą się z niezbyt interesującymi eksponatami i ciągnącym się w nieskończoność balansowaniem między gablotami. Jednak w Polsce nie brakuje jedynych w swoim rodzaju muzeów, które do reszty pochłoną każdego małego podróżnika, a co więcej, na długo pozostaną w ich pamięci. W tym zaszczytnym gronie wyróżnić można z pewnością parki jurajskie.

Park jurajski w Łebie

Jeśli najbliższy urlop z dziećmi zamierzamy spędzić akurat w Łebie lub jej okolicach, tutejszy park jurajski powinien stanowić obowiązkowy punkt programu. Kompleks zajmują powierzchnię niemal 20 hektarów, co czyni go jednym z największych w Polsce. Wizyta w parku umożliwia poznanie dziejów naszej planety w bardzo ciekawej formie, a to wszystko w malowniczym otoczeniu lasów, akwenów wodnych i innych osobliwości przyrody.

Turyści, podążający wyznaczonymi szlakami, spotkają na swojej drodze około 100 wiernie odwzorowanych dinozaurów. Niczyjej uwadze z pewnością nie umkną dwa kolosy wyróżniające się długością i wysokością, wynoszącą kolejno 45 i 13 metrów. W łebskim parku jurajskim można również zobaczyć pradawną chatę Neandertalczyków, a najmłodsi niewątpliwie nie odmówią sobie rozrywki na tematycznych placach zabaw.

Krzyżacy kontra dinozaury

Wśród najciekawszych parków jurajskich na szczególne wyróżnienie zasługuje również obiekt, znajdujący się w Malborku. W kompleksie utworzona została ścieżka edukacyjna, na której czeka około 40 ruchomych dinozaurów, spośród których wiele zostało wykonanych w skali 1:1. Poza emocjonującym spotkaniem z prehistorycznymi gadami, odwiedzający mogą bliżej poznać poszczególne okresy w dziejach Ziemi.

W malborskim parku dinozaurów funkcjonuje także muzeum skamieniałości, w którym zgromadzono setki eksponatów, pochodzących sprzed milionów lat. Wśród nich zdecydowany prym wiodą szczątki pradawnych roślin i zwierząt. Chcąc dodatkowo urozmaicić wizytę w kompleksie, warto odwiedzić również mini ZOO lub spróbować swoich sił w parku linowym.

Dinozaury po kujawsku

Ogromną popularnością w skali kraju cieszy się także park jurajski w Solcu Kujawskim, leżącym około 20 kilometrów od Bydgoszczy. Właśnie tutaj turyści, zarówno młodsi, jak i starsi, podziwiać mogą ponad 160 rekonstrukcji dinozaurów, stworzonych przez rzeźbiarzy o światowej sławie. Dołożyli oni wszelkich starań, aby każdy model był wiernie odwzorowany w najdrobniejszym szczególe. Zadbano nawet o takie detale jak anatomia ciała lub struktura skóry.

Spacer przygotowaną trasą, o długości około 2 kilometrów, będzie swoistą podróżą, umożliwiającą poznanie historii naszej planety, życia prehistorycznych gadów, jak również zrozumienie zależności, które spowodowały ich wyginięcie. Mówiąc o parku jurajskim w Solcu Kujawskim nie sposób nie wspomnieć, że wiele prezentowanych eksponatów pochodzi z samodzielnych wypraw wyspecjalizowanego zespołu, współpracującego z obiektem.

oprac. Ewa Majchrzak