Artykuły

Parki Miniatur w Polsce

Większość zabytków i cennych budowli rozsianych po całej Polsce, jak również poza jej granicami, zachwyca nie tylko wspaniałą architekturą i wartością historyczną, ale także wzbudza ogromny podziw z uwagi na często monumentalne rozmiary.

Jednak w naszym kraju jest kilka takich miejsc, w których imponująca wielkość to ostatnia cecha, jaką można przypisać oglądanym obiektom.

Małe jest piękne?

Parki Miniatur to niewątpliwie atrakcja dla całych rodzin. W zależności od nadrzędnej idei i wiodącej tematyki tego charakterystycznego muzeum, można w nim podziwiać określone zabytki niemal z całego świata w wersji miniaturowej. Trudno wyobrazić sobie lepszą okazję na tak bliskie poznanie najwspanialszych obiektów zgromadzonych w jednym miejscu.

Regionalne Parki Miniatur

Kaszubski Park Miniatur znajduje się we wsi Mirachowo, położonej w odległości kilkunastu kilometrów od Kartuz. Można w nim podziwiać wiernie odwzorowane kopie budowli charakterystycznych dla tego regionu. Wśród miniaturowych modeli znajdują się między innymi Kolegiata Kartuska, zamki z Bytowa, Kalwaria Wejherowska, liczne kościoły oraz latarnie. Wizytówką muzeum jest makieta gdańskiej Bazyliki Mariackiej, która w skali 1:25 ma ponad 3 metry wysokości, 2 metry szerokości i 4 metry długości.

Lokalny charakter ma również Park Miniatur Warmii i Mazur, znajdujący się nieopodal Kętrzyna i usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie Wilczego Szańca. W tym miejscu obejrzeć można drobiazgowo odtworzone miniatury najstarszych obiektów w tym regionie, między innymi pałac w Sztynorcie, wiatrak w Bęsi czy wiadukt kolejowy w Stańczykach, a ponadto makiety nieistniejących już zabytków dawnych Prus Wschodnich.

Polska i świat w wersji miniaturowej

Jeśli jednak chcielibyśmy obejrzeć miniaturowe repliki cennych budowli z całej Polski, konieczna będzie podróż do Wrocławia. W Parku Miniatur w stolicy Dolnego Śląska znajduje się 11 wiernie odwzorowanych obiektów w 25-krotnym pomniejszeniu, wśród których znajduje się między innymi Kościół Mariacki w Krakowie, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz wrocławski Dworzec Główny.

Gdy nasz apetyt zostanie odpowiednio rozbudzony, przyjdzie najwyższy czas na wizytę w Parku Miniatur w miejscowości Inwałd, położonej zaledwie 10 kilometrów od Wadowic. Właśnie tam, spacerując wyznaczonymi alejkami możemy podziwiać ponad 50 modeli drobiazgowo odwzorowanych najcenniejszych zabytków architektonicznych z całego świata. W Parku znajdują się miniatury Akropolu, Koloseum, Krzywej Wieży w Pizie, Bazyliki Świętego Piotra, Statuy Wolności, Muru Chińskiego, Wieży Eiffla, Łuku Triumfalnego, Sfinksa czy Białego Domu.

Obecnie w Polsce znajduje się jedynie kilka Parków Miniatur, a poza wcześniej wymienionymi funkcjonuje także Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu, Park Zamków Jurajskich w Podzamczu nieopodal Dąbrowy Górniczej czy Skansen Miniatur w Pobiedziskach niedaleko Gniezna. Wizyta w takim miejscu z pewnością będzie źródłem doskonałej rozrywki, jak również nowych, cennych doświadczeń.

oprac. Ewa Majchrzak