Artykuły

Podziemia polskich miast

Polskie miasta oferują wiele wspaniałych zabytków: od pałaców, zamków poprzez parki i inne obszary zielone, na kompleksach przemysłowych i obiektach techniki kończąc.

Jednak to, co kryją podziemia polskich miast często pozostaje nierozwikłaną zagadką. Tajemne przejścia, schrony, kanały czy kopalnie coraz częściej zagospodarowywane są na atrakcje turystyczne, które cieszą się rosnącą popularnością. Ich pochodzenie oraz funkcje są różne oraz związane są również z innymi okresami historycznymi. Warto zejść w mroczne podziemia, by przekonać się jaką kryją one historię.

Łódź

Do najchętniej odwiedzanych podziemi Łodzi należy Muzeum Kanału „Dętka”, które znajduje się w samym sercu miasta, tuż pod powierzchnią placu Wolności, który niegdyś pełnił funkcję rynku Nowego Miasta. Placówka jest częścią Muzeum Miasta Łodzi, a otwarta została wiosną 2008 roku. Muzeum mieści się w owalnym (stąd nazwa „Dętka”) zbiorniku na wodę deszczową, wybudowanym w 1926 roku z myślą o czyszczeniu sieci kanalizacyjnej miasta.

Zbiornik zaprojektowany został przez brytyjskiego inżyniera, Williama Heerleina Lindleya przy współpracy nadzorze Stefana Skrzywana. Korytarz pod Placem Wolności ma 142 metry długości i jest wysoki na 187 centymetrów oraz szeroki na około półtora metra, dzięki czemu można swobodnie zwiedzać zlokalizowaną w nim ekspozycję. Wystawa prezentuje zbiory związane głównie z rozwojem łódzkiej sieci kanalizacyjnej. „Dętki” nie można zwiedzać w okresie zimowym.

Kraków

Otwarty jesienią 2010 roku oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa jest obecnie jedną z najchętniej odwiedzanych placówek muzealnych, prezentujących zbiory związane z historią grodu nad Wisłą. Podziemia Rynku to szczególny szlak turystyczny znajdujący się tuż pod krakowskim Rynkiem Głównym, gdzie między Sukiennicami a kościołem Mariackim rozciąga się prawdziwy skarbiec przeszłości nie tylko miasta, ale i polskiej kultury. Ekspozycja zatytułowana „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” prezentuje nie tylko historię miasta, ale również jego związki z ośrodkami kultury i handlu ówczesnej Europy.

W naszej podróży poruszamy się w okolicach Rynku Głównego, który został wytyczony w tym miejscu w XIII wieku. Można zobaczyć tu idealnie zachowane przedmioty codziennego użytku, mury piwnic pod Sukiennicami, czy całe fragmenty bruków z czasów panowania pierwszych królów polskich – wszystko w nowoczesnej oprawie nie pozwalającej się nudzić nawet najbardziej wybrednym gościom muzeum.

Lublin

Lubelskie Podziemia to wyjątkowa trasa turystyczna, która wiedzie przez średniowieczne piwnice i korytarze pod lubelskim Starym Miastem. Zwiedzanie 300-metrowej trasy rozpoczyna się w samym sercu Rynku Starego Miasta, pod budynkiem dawnego Trybunału Koronnego. Dalej trasa zwiedzania prowadzi pod ulicami Złotą i Archidiakońską, a kończy się pod Placem Po Farze, gdzie w przeszłości usytuowana była najstarsza murowana świątynia we wschodniej Polsce – kościół św. Michała Archanioła. Na całym podziemnym szlaku, którego kondygnacje mieszczą się na różnej głębokości, rozmieszczone są specjalne makiety prezentujące etapy rozwoju miasta. Największą atrakcją trasy oraz punktem kulminacyjnym jest multimedialna wizualizacja „światło, dźwięk, ruch” ukazująca wielki pożar, jaki miał miejsce w Lublinie w 1719 roku.

oprac. Joanna Terka, fot. Muzeum Kanału „Dętka” (wikimedia commons)