Artykuły

Półwysep Helski dla pasjonatów kitesurfingu i windsurfingu

Hinzugefügt: 2012-07-19

Wszyscy, którzy lubią pozytywny przypływ adrenaliny, poszukują nowych wrażeń, a zarazem są miłośnikami efektownych sportów wodnych z pewnością już są lub w niedalekiej przyszłości zostaną pasjonatami kitesurfingu i windsurfingu.

W poszukiwaniu wiatru

W końcu nadszedł ten czas, gdy mamy już sprzęt, opanowaliśmy niezbędne podstawowe umiejętności i pozostaje tylko poszukać odpowiedniego miejsca do oddawania się wodnym szaleństwom. I w tym momencie wiele osób zadaje sobie pytanie, gdzie w Polsce można spotkać najbardziej sprzyjające wiatry? Odpowiedź może być tylko jedna… Kierunek Półwysep Helski!

Deska z żaglem czy latawcem?

Windsurfing jest jednym z najbardziej emocjonujących sportów wodnych, łączących w sobie elementu surfingu i żeglarstwa w ekstremalnej odsłonie. Z kolei kitesurfing, będący połączeniem pływania na desce i wykonywania widowiskowych trików przy użyciu latawca, zagościł na polskich wodach stosunkowo niedawno. Zwłaszcza drugi z nich stwarza ogromne możliwości do akrobatycznych popisów, które bardzo często wyglądają na dalekie od granic zdrowego rozsądku. Jednak zarówno windsurfing, jak i kitesurfing daje poczucie wolności i bezpośredniego obcowania z dwoma żywiołami – wiatrem i wodą.

Wietrzne miasta

Hel jest główną miejscowością znajdującą się na Półwyspie Helskim. Wody Bałtyku otaczają Hel aż z trzech stron, w związku z czym uznawany jest za jedno z najpiękniej położonych miast w Polsce. Do dyspozycji windsurferów i kitesurferów pozostają plaże nad Zatoką i nad morzem. Obie czyste i dość płytkie, co stwarza bardzo dobre warunki do treningów również dla osób początkujących.

Chałupy będące niegdyś ulubionym miejscem na wypoczynek miłośników naturyzmu, obecnie przyciągają rzesze amatorów windsurfingu. Chałupy według znawców dyscypliny są jednym z najlepszych miejsc w Europie do uprawiania sportów tego rodzaju.

Jastarnia należy do najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych miejsc nad polskim morzem. Miasto dysponuje doskonałą bazą do uprawiania sportów wodnych. Można odnaleźć tu ośrodek żeglarstwa sportowego, bazę płetwonurków oraz windsurfingowców.

Jastrzębia Góra w porównaniu do pozostałych miejscowości położona jest na bardzo wysokim brzegu Morza Bałtyckiego. Unikalne w tym rejonie wybrzeże klifowe oddziela miasto od dość wąskiej plaży. Po wodnych szaleństwach z żaglem lub latawcem Jastrzębia Góra proponuje doskonałą rozrywkę w licznych klubach i restauracjach otwartych całą dobę.

Jurata położona wśród lasów i wydm od samego powstania w 1928 roku była jedną z najmodniejszych nadbałtyckich miejscowości. Mimo swojego dość ekskluzywnego wizerunku, jest miejscem bardzo dobrze wyposażonym pod względem możliwości uprawiania windsurfingu i kitesurfingu, również w niektórych środowiskach uchodzących za sporty elitarne.

Władysławowo cenione jest przede wszystkim za morski klimat o leczniczych właściwościach. Powietrze jest tutaj niezwykle nasycone jodem, a rozległa plaża o długości 23 km tworzy doskonałe warunki dla amatorów surfowania pod żaglem lub latawcem.

Na Półwyspie Helskim funkcjonuje wiele szkół oferujących naukę dla początkujących windsurferów i kitesurferów, jak również doskonalenie posiadanych już umiejętności. Niezależnie od poziomu zaawansowania Półwysep Helski jest niemal obowiązkowym punktem na mapie pasjonatów tych sportów.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. kitesurferzy (wikipedia)