Artykuły

Śladami Mikołaja Kopernika

W historii wielu polskich miast odnaleźć można nie tylko informacje na temat władców i istotnych wydarzeń, ale również ich mieszkańców, którzy swoimi odkryciami diametralnie zmienili spojrzenie świata na określony temat. W tym prestiżowym gronie znajduje się między innymi urodzony w Toruniu, wybitny polski astronom Mikołaj Kopernik, autor dzieła „O obrotach ciał niebieskich”.

Narodziny wielkiego astronoma

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku w samym sercu dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego, jednak nie był związany z Toruniem przez całe swoje życie. Mimo wszystko, właśnie w tym mieście znajduje się najwięcej zabytków i atrakcji związanych ze słynnym astronomem, który rozpowszechnił rewolucyjną teorię heliocentryczną, a tym samym „wstrzymał słońce i poruszył ziemię”.

Podążając śladami Mikołaja Kopernika, pierwszym punktem na trasie powinien być jego dom rodzinny. Mimo licznych wątpliwości w drugiej połowie XIX wieku uznano, że miejscem narodzin astronoma jest kamienica przy ulicy Kopernika 15, dawniej ulicy św. Anny. Obecnie w tym miejscu znajduje się muzeum poświęcone życiu oraz działalności Mikołaja Kopernika.

Na spotkanie z Kopernikiem

Następnym punktem programu będzie katedra świętych Janów, największy toruński kościół, w którym został ochrzczony przyszły odkrywca. W jednej z bocznych kaplic w świątyni, obecnie nazywanej Kopernikańską, znajduje się gotycka chrzcielnica. Tuż obok umieszczona została rzeźba, powstała w 1766 roku, przedstawiająca Mikołaja Kopernika, a ponadto epitafium poświęcone jego osobie, pochodzące z epoki renesansu.

Podczas pobytu w Toruniu nie można pominąć również pomnika astronoma, który powstał w 1853 roku, a ponad 150 lat ozdabia rynek staromiejski. Kopernik w profesorskiej todze prawą ręką wskazuje niebo, natomiast w lewej trzyma astrolabium. Na cokole dzieła umieszczono łaciński napis, głoszący, że przedstawiona postać to „Mikołaj Kopernik, toruńczyk, ruszył Ziemię, wstrzymał Słońce i Niebo”.

Być jak Mikołaj Kopernik

Ze względu na charakter odkryć polskiego astronoma, miejscem o dużym znaczeniu symbolicznym jest toruńskie Planetarium. Odbywają się w nim bardzo popularne seanse, przybliżające odwiedzającym wiedzę o budowie wszechświata. Wizyta w Planetarium, podczas której na 15-metrowej kopule zaprezentowane zostaną gwiezdne konstelacje, planety i galaktyki, z pewnością pozwoli poznać i zrozumieć zjawiska zachodzące w kosmosie.

W miarę możliwości warto odwiedzić również obserwatorium astronomiczne w miejscowości Piwnice, leżącej niespełna 15 kilometrów od Torunia. Właśnie tutaj pasjonaci astronomii i następcy Mikołaja Kopernika prowadzą obserwacje i badania kosmosu. Obiekt dysponuje nowoczesną aparaturą, w tym jeden z największych w Europie Środkowej radioteleskopów.

Mikołaj Kopernik praktycznie przez wszystkich łączony jest głównie z Toruniem. Każdy turysta zainteresowany życiem oraz działalnością słynnego astronoma może podążyć śladami Mikołaja Kopernika, a jednocześnie poszerzyć posiadaną wiedzę. Taka wycieczka do przeszłości to nie tylko wspaniała atrakcja, ale także możliwość oderwania się od codzienności. I to w prawdziwie gwiezdnym stylu.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. wikimedia commons