Artykuły

Śląsk dla miłośników szusowania

Hinzugefügt: 2012-11-14

Sąsiadujący z Małopolską Śląsk, jako region narciarski wcale nie występuje w jej cieniu.

Doskonałe tereny znajdujące się na zboczach Beskidów, dobrze przygotowana na przyjęcie turystów infrastruktura oraz wysoka jakość usług to główne powody, dla których amatorzy sportów zimowych tak chętnie odwiedzają ten region.

Druga zimowa stolica Polski

Szczyrk jest niewielkim miasteczkiem turystycznym, leżącym w wąskiej dolinie potoku Żylicy, które latem przyciąga wspaniałymi terenami do pieszych wędrówek i aktywnego wypoczynku. Zimą natomiast staje się tętniącym życiem kurortem narciarskim, który, obok Zakopanego, uważany jest za najważniejszy i najpopularniejszy ośrodek sportów zimowych w Polsce.

W Szczyrku do dyspozycji miłośników całodziennego szusowania oddaje się niemal 60 km świetnie przygotowanych tras o zróżnicowanym poziomie trudności, a amatorzy jazdy na jednej desce mogą dodatkowo doskonalić swoje umiejętności w jednym z najstarszych i największych snowparków w kraju. Szczyrk doceniany jest również przez zawodowców, dla których często staje się areną rywalizacji o cenne sportowe trofea.

Stolica Beskidów

Stolicą Beskidów nazywany jest jednak Żywiec, miasto posiadające ponad 700-letnią historię, będące znakomitą bazą wypadową do ośrodków znajdujących się na zboczach Beskidu Śląskiego, Małego i Żywieckiego. Turystów wypoczywających w Żywcu na szaleństwo na stoku zaprasza nie tylko kompleks narciarski w Szczyrku, ale także ośrodki w Korbielowie czy Zwardoniu. Miasto to także miejsce licznych wydarzeń sportowych, takich jak Amatorskie Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Alpejskim.

W Wiśle nie tylko na skocznię

W położonym w Beskidzie Śląskim mieście Wisła znajduje się rozgałęzione źródło najdłuższej polskiej rzeki. Miejscowość, z każdej strony otoczona górami, cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, poszukujących idealnego miejsca na zimowy wypoczynek. Swoją sławę Wisła zawdzięcza również znakomitemu polskiemu skoczkowi, Adamowi Małyszowi, który przez wiele lat osiągał znaczące sukcesy na arenie międzynarodowej.

Osiągane przez Polaka wyniki w pewnym stopniu niewątpliwie przyczyniły się do otwarcia w Wiśle Malince nowoczesnej skoczni narciarskiej, noszącej imię wspaniałego sportowca. Z kolei amatorzy szusowania na stoku mogą korzystać z bardzo dobrym warunków narciarskich panujących w pobliskich ośrodkach, takich jak Stożek, Barania Góra, Bochnia czy Cieńków.

Uzdrowiskowy Ustroń

Na tle śląskich miejscowości wyróżnia się także Ustroń, będący jedynym w Beskidzie Śląskim miastem cieszącym się statusem uzdrowiska. Położony w dolinie Wisły Ustroń słynie z pięknych lasów świerkowo-bukowych pokrywających beskidzkie zbocza oraz źródeł wody żelazistej i pokładów borowiny mających właściwości lecznicze. Ustroń jako kurort uzdrowiskowy proponuje także pobyt w pijalni wód czy spacer w okolice fontanny solankowej, pełniącej funkcję tężni.

Z kolei Ustroń dla miłośników białego szaleństwa na stoku to przede wszystkim dobre warunki śniegowe, panujące na świetnie przygotowanych trasach. Najwięcej amatorów sportów zimowych można spotkać na stokach Czantorii, a także w Palenicy. Ustroń jest także chętnie odwiedzany przez pasjonatów narciarstwa biegowego, którzy do swojej dyspozycji mają trasy zlokalizowane w pięknej scenerii.

Śląsk, leżący w bezpośrednim sąsiedztwie Małopolski, ma u swego boku bardzo silnego konkurenta. Jednak bardzo dobre warunki narciarskie i znakomicie przygotowane trasy sprawiają, że ośrodki w tym regionie są równie chętnie wybierane, jak stacje skupione wokół Zakopanego. Nawet najbardziej zagorzali miłośnicy tatrzańskich stoków z pewnością docenią liczne walory Beskidów.

oprac. Ewa Majchrzak