Artykuły

Spacer po Dolinie Będkowskiej

Małopolska kryje w sobie wiele tajemnic. Jedną z nich są niewątpliwie urokliwe doliny Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Ciekawa rzeźba terenu obfitująca w doliny i wąwozy sprawia, że z zapałem chcemy odkrywać to miejsce. W okolicach Będkowic będziemy mogli napotkać charakterystyczne, zygzakowate linie okopów z okresu II wojny światowej. Miejsce to, będące obecnie raczej azylem dla osób poszukujących kontaktu z przyrodą, może więc poszczycić się niezwykle ważną funkcją w historii narodu. Dolina Będkowska znajduje się ok. 23km na zachód od Krakowa. Dojechać możemy tam własnym autem (wybierając kierunek na Olkusz lub Zabierzów) lub busem relacji Kraków – Będkowice.

Jak można spędzić czas w Dolinie?

Poza przechadzką wśród cykania świerszczy i szumu wodospadu, do wyboru będziemy mieć kilka szlaków turystyki pieszej i rowerowej. Szlak niebieski prowadzi przez całą długość doliny. Szlak żółty rozpoczyna się w Będkowicach, biegnąc przez fragment Doliny Będkowskiej, Dolinę Szklarki, rezerwat Dolina Racławki aż do Paczółtowic. Szlak zielony natomiast rozpoczyna się w miejscowości Łazy, następnie biegnie obok źródła Będkówki, przez przysiółek Kawiory, aż do Wierzchowia.

Czerwony szlak przeznaczony dla rowerzystów zaprowadzi nas do Doliny Kobylańskiej, a następnie do Doliny Bolechowickiej i samych Bolechowic. Trzeba przyznać, że już samo przejście wyznaczoną trasą wzdłuż doliny Będkowskiej może okazać się dla nas nieco męczące. Warto więc już wcześniej przewidzieć na trasie przystanki (wiosną i latem okolice Doliny idealnie nadają się na piknik). Jeżeli zamierzamy przyjechać w to miejsce na dłużej niż jeden dzień, mamy do wyboru nocleg na polu namiotowym lub w gospodarstwie agroturystycznym.

A może wspinaczka?

Nieopodal gospodarstwa agroturystycznego leżącego w sercu Doliny Będkowskiej, znajduje się najwyższa skała wapienna w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej, Sokolica. Dla miłośników wspinaczki, licząca ok. 70 metrów „ściana” może stanowić nie lada wyzwanie. Oczywiście nie ze względu na wysokość, a na trudną technicznie oraz stromą powierzchnię. U podnóża Sokolicy znajduje się tablica informująca o sposobie powstania skały. Tablica ta jest częścią projektu „Małopolski Szlak Geoturystyczny”. Jeżeli dotychczas ze wspinaczką nie mieliśmy większej styczności, właśnie tutaj możemy rozpocząć tę przygodę. Wystarczy, że temat poruszymy przy okazji pobytu w „Brandysówce” (tak nazywa się tutejsze gospodarstwo agroturystyczne). Być może wizyta w Będkowicach zmotywuje nas do zrobienia kursu wspinaczki?

Co zwiedzić w okolicy?

Będąc na terenach Jury Krakowsko – Częstochowskiej trudno nie odwiedzić atrakcji, z których województwo małopolskie słynie na cały kraj. Niecałe 20 km od Będkowic znajduje się Pieskowa Skała. W miejscowości tej, poza zamkiem dostępnym dla zwiedzających, będziemy mogli zobaczyć także słynną „Maczugę Herkulesa”, która jest jednym z charakterystycznych symboli Ojcowskiego Parku Narodowego. Możemy także skierować się do samego Ojcowa, gdzie obejrzymy m.in. ruiny czternastowiecznego zamku. Pozostałe atrakcje tego obszaru to m.in. Grota Łokietka, Zamek Tenczyn,  Jaskinia Mamutowa czy Jaskinia Wierzchowska.

oprac. Dorota Cholewa, fot. wikimedia commons