Artykuły

Turystyka po godzinach, czyli zwiedzanie nocą

Wybierając się do innego miasta, zazwyczaj jesteśmy nastawieni na to, by jak najwięcej obejrzeć.

Turystyka, o ile nie z pięknymi widokami, kojarzy nam się z podziwianiem zabytków, dorobku architektury, jednym słowem – z patrzeniem. Nie każdy zastanawia się nad tym, jak atrakcyjne turystycznie miasto lub obfitująca w piękne krajobrazy okolica, wygląda… nocą!

Noc Muzeów
Dreszczyk emocji, towarzyszący oglądaniu historycznych zbiorów zabytkowego zamku, pałacu czy kościoła w niecodziennych okolicznościach - czy to możliwe?

Owszem, a najlepszą okazją ku temu będzie prawdopodobnie zbliżająca się noc muzeów. Z uwagi na jej dostępność, nie musimy specjalnie martwić się o dojazd – w tej ogólnopolskiej imprezie biorą udział wszystkie województwa, a sama impreza obejmuje ok. 100 większych miast.

Imprezami mniej nastawionymi na samo zwiedzanie, ale również ciekawymi dla osób przyjezdnych są organizowane w większych Polskich miastach wydarzenia t.j. „Noc teatrów” czy „Noc kultury”.

Co jeszcze zobaczysz w ciemnościach
Oczywiście, chęć eksploracji nowych miejsc może poprowadzić nas do samodzielnych - nocnych wypraw, przyjrzyjmy się jednak organizatorom którzy pomyśleli o udostępnieniu niektórych atrakcji.

Od niedawna, po godzinach możemy wybrać się np. do Zamku Książ, w Wałbrzychu. Lokalne serwisy internetowe informują o kolejnych edycjach nocnego zwiedzania. Również słynny zamek krzyżacki w Malborku oferuje podobne atrakcje – oglądanie jego terenów wraz z przewodnikiem w stroju krzyżackim, jest tam możliwe poza najwyższym sezonem.

Oprócz zamków, nocne zwiedzanie oferuje też np. znany browar w Tychach. Letnie wieczory w Tyskim Browarium urozmaicone są o spotkanie z duchami - silnie związanymi z historią piwowarstwa.

W ubiegłym roku podobnie postanowiono uczcić Dzień Latarni Morskich – w nocy z 20 na 21 sierpnia, turystom udostępniono latarnie znajdujące się na polskim wybrzeżu (m.in. w Ustce, Jarosławcu, Darłowie czy Kołobrzegu).

Polskie miasta – piękne nocą
Chcąc wybrać się na długi spacer pośród promenady świateł w którymś z większych miast, wybierzmy te od lat wychodzące naprzeciw turystom. W Krakowie czy Gdańsku wynajęcie przewodnika „po godzinach” nie stanowi najmniejszego problemu, ponieważ miasta te, nocą pokazują swoje nowe oblicze, które każdy wręcz powinien poznać. Warszawa czy Łódź również nie pogniewają się na nocnych turystów – dostarczą im nawet dodatkowych atrakcji w postaci wielu imprez i koncertów „na żywo”.

oprac. fot. Dorota Cholewa