Artykuły

Unikalne atrakcje Łeby

Planując wakacyjny wyjazd i podążając palcem po mapie wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego w stronę Półwyspu Helskiego, warto chociaż na chwilę zatrzymać się przy Łebie – mieście o bardzo bogatej historii, a pod względem oferowanych atrakcji nie ustępującym najpopularniejszym kurortom.

Burzliwe dzieje

Wzmianki historyczne o tej niegdyś rybackiej wiosce pojawiły się pod koniec XIII wieku. Ówczesna Łeba była często nawiedzana przez klęski żywiołowe, zagrażające kwitnącemu miastu. W drugiej połowie XVI wieku w pewnym oddaleniu od ujścia rzeki mieszkańcy rozpoczęli budowę nowego osiedla, który stanowił zalążek obecnej Łeby. Z biegiem lat pozostałości dawnego miasta zostały zasypane przez ruchome piaski.

W okresie międzywojennym Łeba była ulubionym miejscem wypoczynku niemieckiej bohemy, a także tłumnie przybywających malarzy odnajdujących wenę twórczą w otoczeniu wspaniałej przyrody. Obecnie turyści przybywają do Łeby głównie w celach rekreacyjnych, jednak wyjątkowość natury niezmiennie zachwyca.

Dzisiejsza Łeba kusi piękną plażą, a licznie wybudowane ośrodki wczasowe, pensjonaty i hotele umożliwiają długoterminowy pobyt. Miejscowość cały czas niebywale się rozwija, a jej popularność wzrasta nie tylko wśród turystów krajowych, ale również zagranicznych.

Wędrujące piaski

Unikalną atrakcję Łeby stanowią wydmy ruchome będące jednocześnie ewenementem przyrodniczym Słowińskiego Parku Narodowego. Położone między jeziorem Łebsko a Morzem Bałtyckim od stuleci przesuwane są siłą wiatru w kierunku wschodnim z średnią szybkością 1,5 metra w ciągu roku. Ruchome piaski tworzą piękny i niespotykany w Europie pustynny krajobraz, który zyskał miano polskiej Sahary. Szlak wydmowy jest dostępny dla turystów, jednak obszar ten został objęty ścisłą ochroną.

W trakcie pokonywania trasy na wydmy napotkać można wyrzutnię rakiet, będącą dawnym tajnym niemieckim poligonem. W wyniku działań wojennych większość budowli została zniszczona, a w ocalałym bunkrze obecnie mieści się muzeum, w którym zgromadzono historyczne fotografie, dokumenty i plany. Wśród eksponatów znajdujących się na zewnątrz znajdują się szkła pancerne, lej startowy, elementy broni i wojskowych pojazdów.

Rodzinnie, naukowo i sportowo

Spośród pozostałych łebskich atrakcji należy wymienić Park Dinozaurów, w którym można stanąć oko w oko z prehistorycznymi olbrzymami znanymi dotąd tylko z książek i filmów. Wizyta w tym miejscu stanowi doskonałą rozrywkę dla całych rodzin, ponieważ jest połączeniem przyjemności, zabawy i edukacji najmłodszych jej członków.

W centrum miasta można zobaczyć niezwykłą wystawę motyli, przedstawiającą najcenniejsze i najciekawsze okazy z całego świata, między innymi największe na świecie motyle Attacus Atlas. Dla miłośników nieco większych zwierząt poleca się wizytę w stadninie koni w pobliskim Nowęcinie. Ośrodek oferuje nie tylko naukę i doskonalenie umiejętności jeździeckich, ale również rajdy konne, biegi myśliwskie, a także obozy i wczasy w siodle.

Amatorzy sportu i aktywnego wypoczynku mogą ponadto wybierać wśród szkółek żeglarskich lub windsurfingowych, natomiast bardziej zaawansowani wodniacy powinni skorzystać z licznych wypożyczalni sprzętu pływającego. Wędkarze z pewnością znajdą swoje ulubione miejsce nad wodami jeziora Łebsko lub Sarbsko, natomiast na pasjonatów wędrówek i wycieczek rowerowych czeka wiele przygotowanych szlaków i tras.

Alternatywą dla morskich kąpieli jest wodny plac zabaw dla dzieci. Kompleks rekreacyjny złożony jest z dwóch niecek basenowych, gdzie na najmłodszych czeka wiele zjeżdżalni, ślizgawek i innych atrakcji. Rodzice mogą w tym czasie skorzystać z jacuzzi, łaźni parowej lub tepidarium z wodnymi leżakami, mając cały czas możliwość pilnowania swoich pociech.

Podczas pobytu trzeba koniecznie zapoznać się z kalendarzem organizowanych imprez, który obfituje w wydarzenia sportowe i kulturalne. A jeszcze podczas planowania wakacyjnego wypoczynku naprawdę warto rozważyć czy zatrzymać się w Łebie jedynie wędrując palcem po mapie.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. Matio - wikimedia commons