Artykuły

Wolin – co warto zwiedzić?

Niewielki Wolin to chyba najlepiej przebadane przez archeologów miasteczko w Polsce.

Legendarnego średniowiecznego grodu szukały tu pokolenia badaczy, dziś pasjonaci odtwarzają go w zbudowanym przez siebie wczesnośredniowiecznym grodzie. Co warto zwiedzić w Wolinie?

Skandynawskie sagi i germańskie podania
Co roku do Wolina zjeżdżają setki pasjonatów wczesnośredniowiecznej kultury, odtwarzających życie Słowian i wikingów. Miejsce nie jest przypadkowe – w myśl skandynawskich sag i wielu innych podań niegdyś na wyspie znajdował się potężny gród zamieszkiwany przez drużynę wikingów. W poszukiwaniu skandynawskiego Jomsborga czy germańskiej Winety do Wolina pielgrzymowały rzesze poszukiwaczy przygód i archeologów. Choć legendarnych osad nie znaleźli, dziś można zwiedzać stanowiska archeologiczne np. na Wzgórzu Wisielców, gdzie znaleziono cmentarzysko kurhanowe sprzed tysiąca lat.

Festiwal Słowian i Wikingów
Dziś w Wolinie niczego się już nie szuka, tylko kultywuje dawne, średniowieczne tradycje. Za członkami grup rekonstrukcyjnych z całego świata na wyspę Ostrów Recławski podążają dziesiątki tysięcy turystów. I jedni i drudzy chwalą niepowtarzalny klimat tego miejsca. Przez kilka sierpniowych dni goście mogą na własne oczy przekonać się, jak wyglądało życie Słowian i na wpół mitycznych wikingów. Organizowane są warsztaty, rejsy wikińskimi łodziami, pokazy tańca i kuchni oraz walki wojowników i rekonstrukcje bitew. I tak już od siedemnastu edycji festiwalu.

Biskupin dla wikingów
Od kilku lat Wolin żyje swą przeszłością przez okrągły rok. Na Ostrowie Recławskim, gdzie odbywa się Festiwal Słowian i Wikingów, pasjonaci zbudowali wczesnośredniowieczny skansen. Osada składa się z 27 drewnianych chat włącznie z umocnioną bramą, portem i chatą szamana. Docelowo skansen w Wolinie będzie można zwiedzać przez cały rok. Członkowie opiekującego się skansenem stowarzyszenia organizują dla chętnych survivalowe pobyty, podczas których przez kilkanaście dni żyją w warunkach maksymalnie zbliżonych do tych, jakie panowały tu przed kilkoma wiekami. Żywy skansen sprawia, że do Wolina przybywa coraz więcej turystów, a Biskupin nie jest już pewien swojej pozycji najsłynniejszej zrekonstruowanej osady.

Organy i dinozaury
Wolin to oczywiście nie tylko Słowianie i Wikingowie. W Kolegiacie św. Mikołaja przez cały letni sezon odbywają się koncerty organowe z międzynarodową obsadą. W sercu miasteczka, przy rynku, znajduje się niewielkie Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w pigułce przedstawiające imponującą historię Wolina. Jeśli wolimy zaś prehistorię, warto odwiedzić park dinozaurów w pobliskim Dargobądzu (2 km na zachód od Wolina). Wśród atrakcji znajdują się nie tylko makiety prehistorycznych gadów ukrytych wśród listowia, ale także park rozrywki z linami, bungee i torem dla quadów oraz muzeum minerałów. Nieco wyrwany z kontekstu, acz nie mniej ciekawy jest odbywający się w niewielkim Sułominie Western Piknik. Przez kilka lipcowych dni osada zamienia się w prawdziwy Dziki Zachód.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia