Artykuły

Wypoczywaj w Karpaczu zimą i latem

Karpacz, leżący u podnóża Śnieżki w otoczeniu malowniczych Karkonoszy, bardzo często wybierany jest jako miejsce narciarskiego urlopu.

Jednak świetne uwarunkowania geograficzne i niezwykłe walory środowiska naturalnego sprawiają, że Karpacz bardzo dobrze radzi sobie w roli letniej miejscowości turystycznej, oferującej szereg możliwości spędzania wolnego czasu.

Karpacz pod białym puchem

Z racji obecnej pory roku, wróćmy na chwilę na ośnieżone karpackie stoki. Łańcuchy Karkonoszy to niemal idealne miejsce do nauki i doskonalenia elementów technicznych jazdy na nartach i snowboardzie. Miłośnicy białego szaleństwa mają do swojej dyspozycji profesjonalne trasy zjazdowe o zróżnicowanym poziomie trudności. Karpacz to także doskonałe tereny do uprawiania narciarstwa biegowego, przez co zimą na miejscowych szlakach można spotkać wielu amatorów tej dyscypliny sportu.

Większość karpackich stoków jest sztucznie dośnieżanych, dzięki czemu nie trzeba martwić się o odpowiednią ilość białego puchu. Karpacz jest także miejscem organizacji widowiskowych wydarzeń sportowych. Zimą miejscowość staje się areną zmagań zawodników na naturalnym i lodowym torze saneczkowym, a rywalizację najwyższych lotów można zobaczyć na skoczni narciarskiej Orlinek, na której triumfował sam Adam Małysz.

Letnia odsłona Karpacza

Wiosną i latem, kiedy zbocza Karkonoszy nie są już pokryte śniegiem a przyroda budzi się do życia, w Karpaczu rodzą się nowe możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu. Miłośnicy wędrówek i wycieczek rowerowych z pewnością docenią różnorodność i atrakcyjność przygotowanych szlaków. Pieszo czy na dwóch kółkach można zwiedzić nie tylko samą miejscowość, ale również okoliczne malownicze tereny.

W upalne dni warto wybrać się pod Dziki Wodospad, znajdujący się nieopodal dolnej stacji kolei na Kopę. Spragnieni sportowych wyzwań powinni spróbować swoich sił w wspinaczce górskiej na Kruczych Skałach. Sporej dawki adrenaliny i silnych wrażeń najlepiej poszukać na najdłuższym w Polsce letnim torze saneczkowym lub alpejskim torze bobslejowym.

Karpacz nie tylko na sportowo

Jeśli podczas pobytu zdecydujemy się na dzień odpoczynku od wszelkich aktywności, nie musimy skazywać się na całkowitą bezczynność. Ten czas warto poświęcić na poznanie najcenniejszych i najciekawszych miejsc oraz atrakcji Karpacza. W osobistym programie zwiedzania nie może zabraknąć Kościółka Wang, określanego mianem perły drewnianej architektury skandynawskiej, który z pewnością zainteresuje pasjonatów historii.

Atrakcyjną propozycją dla całej rodziny będzie niewątpliwie wizyta w Muzeum Zabawek, założone przez Henryka Tomaszewskiego, twórcę Teatru Pantomimy. Zbiory obejmują ponad 2 tysiące eksponatów pochodzących z całego świata. Muzealne gabloty w kształcie kamienic zamieszkują wspaniałe lalki, które zaproszą każdego odwiedzającego na niezwykłą wycieczkę po uliczkach ich niezwykłym mieście.

Spędzając urlop w Karpaczu warto wybrać się także do Westernowego Miasteczka, w którym za sprawą fantastycznej atmosfery przeniesiemy się do pełnego nowych wrażeń świata Dzikiego Zachodu. Nad przestrzeganiem prawa w tym miejscu czuwa odważny szeryf, jednak nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy w każdej chwili stali się świadkami napadu na bank lub najazdu Indian.

Karpacz jest świetną propozycją na spędzenie urlopu, zarówno zimą, jak i latem. Niezależnie od pory roku na turystów czeka tu wiele możliwości aktywnego wypoczynku, rozpoczynając od narciarstwa i snowboardu, poprzez piesze i rowerowe wycieczki, a kończąc na wspinaczce górskiej. To wszystko w towarzystwie wspaniałych atrakcji oferowanych przez miasto, tworzy miejsce niemal wymarzone do wypoczynku.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. wikimedia commons