Artykuły

Z wizytą w grodzie Kraka

Jest wyjątkowym miastem na turystycznej mapie Polski, a tłumy zwiedzających go turystów najlepiej świadczą o jego popularności. Pełen wyjątkowych zabytków i niezwykłych atrakcji może zachwycić każdego. Chętnie goszczą tu turyści z całego świata, chcący poznać nie tylko sam Kraków, ale i jego okolicę. Co najchętniej zwiedzają zagraniczni goście?

Obcokrajowcy w Krakowie

Kraków jest tym miastem, do którego najchętniej zaglądają obcokrajowcy. Dla nich obowiązkowa jest wizyta na Rynku Głównym oraz zwiedzenie Zamku Królewskiego na Wawelu. Barbakan, Brama Floriańska oraz Planty to kolejne miejsca, które w Krakowie cieszą się ogromnym powodzeniem. Coraz chętniej obcokrajowcy zaglądają również na teren krakowskiej dzielnicy Kazimierz, znanej jeszcze przed II wojną światową jako jedna z najprężniej działających w Europie dzielnic żydowskich.

Synagogi oraz dwa kirkuty kuszą ich obecnie nie tylko swym wyglądem, ale i ogromną wartością historyczną. Zagraniczni goście chętnie wybierają się również na spacer po Nowej Hucie, której socjalistyczna architektura jest dla nich jedyną w swoim rodzaju atrakcją. Nowością, która powoli zdobywa światową sławę, jest też Fabryka Schindlera, w której urządzono muzeum poświęcone dziejom krakowskich Żydów w latach II wojny światowej.

Piękno miasta oraz jego dzielnic sprawiają, że można tu spotkać wycieczki nie tylko z całej Europy, ale odległej Japonii czy Ameryki.

Z wizytą w solnym świecie

Samo miasto to nie wszystko. Turyści z odległych państw często łączą zwiedzanie Krakowa z wycieczką do obiektu znanego na całym świecie. Jest nim zabytkowa kopalnia soli, która znajduje się w pobliskiej Wieliczce. To jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce, którą każdego roku odwiedzają tysiące turystów. Jest jednym z najstarszych na świecie obiektem tego typu, która od XIII wieku (wraz z pobliską kopalnią w Bochni) wchodziła w skład tzw. Żup Krakowskich. Podziemne komnaty i kaplice sprawiają, że zachwycają się nią obecnie goście z całego świata.

Sama kopalnia nie jest jedyną atrakcją turystyczną w Wieliczce. Pięknie prezentuje się zabudowa miasta, w której nie brak okazałych kamienic. Zamek i zespół klasztorny również przyciągają wzrok, choć i tak najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu miasta są kopalniane szyby.

Wędrówkę po mieście i najwspanialszych zabytkach w jego okolicy ułatwia zagranicznym gościom niejedno biuro podróży Kraków to miasto znane z wykwalifikowanych przewodników, którzy są w stanie oprowadzić obcokrajowców po najpiękniejszych zakątkach miasta. Dzięki nim zarówno grupy zorganizowane, jak i turyści indywidualni, mogą zwiedzić nie tylko gród Kraka, ale i pobliską Wieliczkę.