Artykuły

Zielona Góra - co warto zwiedzić?

Zielona Góra w województwie lubuskim, kilkadziesiąt kilometrów od niemieckiej granicy, jest miastem położonym niczym na leśnej polanie. Zawdzięcza to niewielkiemu zaludnieniu oraz zalesieniu niemal połowy swojej powierzchni. Uznawana za kulturalną i naukową stolicę województwa jest nie tylko doskonałym miejscem do życia, ale także do wypoczynku.

Historyczny punkt widzenia

Jak w większości atrakcyjnych turystycznie miast, również w Zielonej Górze znajduje się wiele zabytków i obiektów, będących współcześnie źródłem wiedzy historycznej. Do takich z pewnością należy Konkatedra św. Jadwigi, która jest najstarszą budowlą tego typu w mieście i stanowi dodatkowo wspaniałą atrakcję dla miłośników architektury sakralnej.

Do najważniejszych obiektów zabytkowych zalicza się również Ratusz i Stary Rynek, który był przez stulecia głównym placem handlowym Zielonej Góry, a ponadto pozostałości fortyfikacji miejskich, Filharmonię Zielonogórską, Teatr Lubuski, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Park Tysiąclecia oraz Park Winny wraz z Palmiarnią.

W pocie czoła

Preferującym aktywny wypoczynek Zielona Góra oddaje do dyspozycji powstałe w 2010 roku nowoczesne Centrum Rekreacyjno-Sportowe posiadające halę sportową oraz kompleks basenowy z najdłuższą zjeżdżalnią i jedynym balonem wodnym w Polsce. W tym miejscu można również pograć w squasha, poćwiczyć na siłowni lub skusić się na zabiegi z zakresu odnowy biologicznej, podczas gdy pociechy będą beztrosko spędzały czas w sali zabaw.

Zielona Góra i okolice stwarzają ponadto świetne warunki do uprawiania wielu form rekreacji na świeżym powietrzu. Okalające miasto kompleksy leśne to idealne miejsce do pieszych wędrówek, wycieczek rowerowych czy konnych przejażdżek. W zimie można poszusować na Górze Tatrzańskiej lub szlifować umiejętności łyżwiarskie na jednym z dwóch lodowisk. Niezapomniane wrażenia czekają natomiast w pobliskim Starym Kisielinie, gdzie znajduje się tor wyścigowy, na którym rozgrywane są emocjonujące zawody Supermoto.

Pod opieką Bachusa

W Zielonej Górze organizowanych jest także wiele wydarzeń sportowych, kulturalnych i rozrywkowych. Właśnie z tego miasta wywodzi się wiele znanych i cenionych grup kabaretowych, w związku z czym zyskało ono miano stolicy polskiego kabaretu. Mimo swojego położenia Zielona Góra jest również znana za naszą wschodnią granicą za sprawą odbywającego się Festiwalu Piosenki Rosyjskiej.

Miasto słynie również z kultywowanych od wieków tradycji winiarskich. Mimo, że warunki klimatyczne nie przypominają tych francuskich, w kilkunastu zielonogórskich winnicach produkowane jest wino o charakterystycznym smaku.

Zwieńczeniem całorocznych starań jest organizowane cyklicznie Święto Winobrania. Na kilka wrześniowych dni władzę nad miastem sprawuje Bóg Wina i Winorośli – Bachus, a sama Zielona Góra staje się miejscem zabawy okraszonej niepowtarzalnym smakiem wina.

Organizowane są liczne koncerty, zabawy plenerowe, zmagania sportowe, a także targi kolekcjonerskie i korowód uliczny. Jednak wydarzenie to nie byłoby takie samo bez Jarmarku Winobraniowego, podczas którego handlowcy, artyści i rzemieślnicy oferują turystom i mieszkańcom swoje wyroby, prace i różnorodne pamiątki.

Mimo że Zielona Góra stale się rozrasta, w dalszym ciągu jest doskonałym miejscem sprzyjającym regeneracji sił, której służyć będzie przede wszystkim otoczenie niemal dziewiczej przyrody. A przecież najczęściej wybierając miejsce upragnionego wypoczynku, szukamy czegoś, co pozwoli oderwać się od codzienności.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. Tb808 - wikimedia commons