Artykuły

Zwiedzamy Świętokrzyskie

Województwo Świętokrzyskie choć niewielkie, kryje w sobie ogromne bogactwo atrakcji turystycznych oraz niezwykły, nieco tajemniczy klimat. Większość z nas słyszała z pewnością o miejscowościach takich jak Sandomierz, Bałtów , Ostrowiec Świętokrzyski czy Ujazd.

Warto wybrać się do nich nie tylko po to by zobaczyć niesamowity dorobek przeszłych pokoleń (Brama Opatowska, Zamek Krzyżtopór, ruiny zamku w Chęcinach) – również natura obdarowała te rejony w jedyne w swoim rodzaju walory. Do największych atrakcji przyrodniczych które tutaj napotkamy należą: wąwozy sandomierskie i Góry Pieprzowe, słynny dąb „Bartek” oraz malownicze tereny Niecki Nidziańskiej.

Co zobaczymy w Kielcach?

Pierwsze budowle sakralne na terenie ówczesnej osady, zostały wybudowane w X i XI wieku. Były to – kolegiata pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny oraz kościół pod wezwaniem Świętego Wojciecha. Już nie jako osada - lecz miasto, Kielce ukształtowały się ostatecznie w XII wieku za sprawą krakowskiego biskupa Gedeona, chcącego poszerzyć diecezję i tym samym uczcić Boga.

W Kielcach znajduje się zabytek ściśle związany z obecnością w okolicach Gór Świętokrzyskich krakowskich biskupów. Jest nim zabytek klasy zerowej - Pałac Biskupów Krakowskich, wybudowany w latach 1637-1644. Pałac stanowi niezwykle cenny przykład rezydencji Polskiej z epoki Wazów.

Innymi wartościowymi z historycznego punktu widzenia budowlami które odnajdziemy wybierając się do tego miasta są m.in. Klasztor i Kościół na wzgórzu Karczówka, Kościół p.w. Świętej Trójcy znajdujący się przy ul. Jana Pawła II, oraz np. Dworek Laszczyków czy Pałacyk Zielińskiego. Ten ostatni, znajduje się w centrum miasta przy ul. Zamkowej – obecnie znany jest także jako siedziba Domu Środowisk Twórczych.

Góry Świętokrzyskie

Odwiedzając południowo-wschodnie rejony Polski, warto zwrócić szczególną uwagę na góry. Góry Świętokrzyskie są obok Sudetów jednym z najstarszych pasm górskich w kraju. Najbardziej charakterystycznym wzniesieniem jest Łysa Góra (Łysiec, Święty Krzyż). Znana jako ośrodek kultu pogańskiego w średniowieczu, kojarzona jest także z tzw. sabatami czarownic. Po drodze na szczyt Łysej Góry odnajdziemy niezwykle cenne oznaki chrześcijaństwa – należy do nich najstarsze sanktuarium w Polsce - Sanktuarium Relikwii Krzyża św., założone najprawdopodobniej przez Bolesława Chrobrego w 1006r.

Atrakcje Bałtowa

Bałtów to idealne miejsce na wyprawę familijną lub indywidualną (zwłaszcza dla osób o zacięciu archeologicznym). Tutejszy JuraPark jest miejscem znanym na całą Polskę – Bałtów dobrze wykorzystał szansę jaką okazały się odkryte w tym miejscu ślady prehistorycznych gadów. Rosnąca popularność tego miejsca sprawiła, że Bałtowski Park Jurajski jest dziś jedną z największych atrakcji tej części Polski oraz obowiązkowym przystankiem na trasie, dla turystów pragnących poznać wszystkie zakamarki Województwa Świętokrzyskiego. Na terenie Parku zobaczymy autentyczne tropy gatunków takich jak dryozaur, kamptozaur oraz allozaur.

oprac. Dorota Cholewa, fot. wikimedia commons